מוזמנים להתקשר: 03-5711999

תרופות נפוצות שעלולות לפגוע בפעילות הכליות

לכל אחד מאתנו יש ארון אחד בבית, המכיל את כל התרופות שאספנו במשך השנים. את התרופות הללו אנו נוהגים לצרוך על דעת עצמנו, מבלי להשקיע בכך מחשבה רבה מדי, בכל פעם בה אנו לא מרגישים טוב, אבל חשוב לדעת כי נטילת תרופות מסוימות עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לכליות שלכם.

 

מה תפקידן של הכליות?

הכליות, הממוקמות מאחורי חלל הבטן, הן האיברים הפעילים ביותר במערכת השתן, ובעלות תפקיד חשוב במיוחד. הכליות מסננות את הדם שלנו, ומפרישות את הרעלנים השונים הקיימים בו לשלפוחית השתן, משם הם יעזבו את הגוף. הכליות הן יעילות במיוחד, ומסוגלות לסנן כמויות אדירות של דם ביום.

 

פרט לסינון הדם, לכליות תפקידים שונים הכוללים בין השאר את ויסות "משק המים" ושחרור הורמונים שונים בגוף. פגיעה בתפקוד הכליות עלולה להוביל לתסמינים הבאים:

 

אנמיה, כתוצאה מהפרשת ההורמון אריתרופויטין.

רככת עצמות, כתוצאה ממחסור בויטמין D.

יתר לחץ דם, בעקבות פגיעה ביכולת הכליה להפריש נוזלים עודפים.

הצטברות של רעלנים במחזור הדם.

עלייה ברמת החומציות או הבסיסיות של הגוף.

בצקת, בעקבות הצטברות של נתרן בכליה.

תרופות אנטיביוטיות

רבים מאתנו נוהגים לפנות במהירות אל האנטיביוטיקה בכל מקרה בו אנו מפגינים תסמינים של חום המלווה בזיהום קל, למרות שברוב המקרים מדובר בזיהום ויראלי, שכנגדו האנטיביוטיקה היא חסרת תועלת. האנטיביוטיקה היא אמנם תרופה הנמכרת עם מרשם בלבד, אך בבתים רבים נותרות שאריות של מרשמים ישנים, אותם אנו נוטים לפעמים לנטול על דעת עצמנו, מצב שיכול לגרום לנזקים חמורים.

 

אילו תרופות גורמות לנזק?

אמנם רוב התרופות האנטיביוטיות שעלולות לגרום לנזק חמור בכליות הן התרופות שניתנות בבתי החולים בעזרת עירוי לווריד, אך גם האנטיביוטיקה הפשוטה שאנו מחזיקים בבית יכולה לגרום לנזק לא פחות חמור. בין התרופות האנטיביוטיות הנפוצות ביותר, העלולות לגרום לנזק בכליות, ניתן למצוא את התרופות מוקסיפן, זינאט, צפורל, ולמעשה כל סוג אחר של אנטיביוטיקה.

 

מי רגיש לפגיעה?

קשה מאוד לחזות מי יסבול מפגיעה בכליות בעקבות צריכה של תרופות אנטיביוטיות, כיוון שבמקרים רבים התגובה הבעייתית לתרופה היא למעשה תרופה אלרגית, ומערכת החיסון עצמה היא שפוגעת בעקבות כך בכליות. ככלל, התרופות האנטיביוטיות גורמות לנזק בכליות בכל הגילאים.

 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

הדרך היחידה להימנע מפגיעה בכליות הנובעת משימוש באנטיביוטיקה, היא פשוט מאוד להפחית עד כמה שניתן את השימוש בתרופות החזקות. אין לנטול לעולם תרופות אנטיביוטיות על דעת עצמכם, אלא רק בעקבות הוראות רופא, וגם אז מומלץ לשמור על מינון נמוך ולמשך זמן קצר ככל הניתן.

 

תרופות להורדת לחץ דם

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קיימברידג' שבבריטניה מצביע על קשר ברור בין משפחת התרופות המכונה "מעכבי ACE", המשמשות בדרך כלל להורדת לחץ דם, לבין נזק חמור ואף בלתי הפיך לכליות. ברוב המקרים הפגיעה המתוארת מאופיינת בהתדרדרות פתאומית ומהירה בתפקוד הכליות.

 

אילו תרופות גורמות לנזק?

התרופות ממשפחת "מעכבי ACE" נחשבות לטיפול פופולרי להורדת לחץ דם, אך הן גורמות למספר תופעות לוואי לא נעימות, פרט לפגיעה בתפקוד הכליות. בין התרופות הנפוצות בישראל ניתן למצוא את התרופות קפטופריל, אנלפריל, ליסינופריל, רמיפריל ופרינדופריל.

 

מי רגיש לפגיעה?

התרופות ממשפחת מעכבי ACE ניתנות לסובלים מלחץ דם גבוה, ממחלות לב שונות ומסוכרת, כך שבאופן טבעי האוכלוסייה הנוטלת אותן היא בני הגיל השלישי. למרות שהרגישות גבוהה יותר לפגיעה בכליות בגילאים אלה, נטילת התרופות בגילאים מוקדמים יותר יכולה גם לגרום לבעיות שונות.

 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

למרות הסכנה לבריאות הכליות, אין להפסיק את הטיפול שרשם הרופא בשום מקרה, אך כן מומלץ להתייעץ עם אותו הרופא ולנסות לברר אם ניתן לקבל תחליפים לתרופות המסוכנות.

 

 

תרופות וטיפולים לזירוז העיכול

התרופות השונות הגורמות לזירוז של תהליך העיכול ולניקוי של המעי נפוצות מאוד בשימוש, אך חלק מאותם טיפולים עלולים לגרום לנזק כלייתי חמור. הסיבה לכך היא הימצאו של זרחן, המוכר כגורם לשקיעה של סידן בכליות, מצב שעלול להוביל לאבנים בכליות, צורך בדיאליזה או אפילו השתלת כליה.

 

אילו טיפולים גורמים לנזק?

מזרזי העיכול למיניהם גורמים לפגיעה בכליות בעיקר כאשר מדובר בתרופה חזקה במיוחד, או בנטילתה לעיתים קרובות ובכמויות גדולות מדי. טיפולים המשמשים לניקוי המעי לפני בדיקת קולונוסקופיה, למשל חוקן לשימוש ביתי, או החומר המשלשל סופודקס, יכולים לגרום לנזק מהותי.

 

מי רגיש לפגיעה?

כיוון שבמקרים רבים בני גיל הזהב מטופלים בעקבות בעיות עיכול שונות, בני גיל 65 ומעלה חשופים במיוחד לנזק מקבוצות תרופות זו. כמו כן, גם החולים בסוכרת, במחלות לב וכמובן אנשים הנוטלים מזרזי עיכול באופן עצמאי למטרת הרזייה, נמצאים בסכנה גבוהה במיוחד.

 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

יש להימנע ככל האפשר משימוש בחוקנים באנשים מבוגרים, ובמיוחד באנשים בעלי מחלת כליות קיימת. ניתן להשתמש בתחליפים שונים כדי לנקות את המעי לפני בדיקות, ואם מתעקשים לעבור טיפול בחוקן, מומלץ להישאר עם חוקן על בסיס מים, ולהימנע מחומרים אחרים.

 

חומרי ניגוד

אנשים רבים מופנים על ידי רופאים שונים לבצע בדיקות הדמיה, המצריכות הזרקה של חומרי ניגוד אשר יופיעו לבסוף בתוצאות הבדיקה. חשיפה לאותם חומרי ניגוד במינונים קבועים, או בתדירות גבוהה, יכולים לגרום לנזק מהותי לכליות, שעלול אף לגרור טיפול במכונת דיאליזה.

 

אילו חומרים גורמים לנזק?

חומרי הניגוד הגורמים לנזק הרב ביותר הם בעיקר החומרים המבוססים על היוד, המשמשים את הרופא לעיתים קרובות לביצוע בדיקות CT באיברים שונים בגוף, וכמו כן לביצוע צנתורים שונים.

 

מי רגיש לפגיעה?

אין קבוצת סיכון מיוחדת לפגיעה בכליות בעקבות חומרי הניגוד, פרט כמובן לסובלים ממחלות כליות. החומרים הכימיים משפיעים על הגוף של כולנו באותה צורה, השפעה אשר יכולה לגרום להפרעה חמורה בתפקוד הכליות.

 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

כדי להימנע מפגיעה כתוצאה משימוש בחומרי הניגוד, חשוב להימנע מביצוע בדיקות מיותרות. לאנשים בעלי מחלת כליות יש לנסות לבצע בדיקות הדמיה חלופיות, אשר אינן מצריכות חשיפה ליוד. במידה ואין ברירה ויש לעבור בדיקת הדמיה, יש לקבל עירוי נוזלים לפני ואחרי הבדיקה, ולהפסיק לנטול תרופות מסוימות כגון גלוקופאג' לחולי סוכרת, מעכבי ACE להורדת לחץ דם וחומרים משתנים כגון פוסיד ודיזותיאזיד. ידעו את הרופא המבצע את הבדיקה על מחלת הכליות במידה והיא קיימת.

 

משככי הכאבים הם בין התרופות שאנו לוקחים בתדירות הגבוהה ביותר, על כל כאב ראש, בטן או גב, לעיתים בלי לחשוב על כך אפילו. למרות זאת, עלינו לשים לב לתרופות שאנו צורכים, שכן נטילה של משככי כאבים מסוג מסויים היא מסוכנת, ואין להקל בה ראש כלל.

 

אילו תרופות גורמות לנזק?

לא כל משככי הכאבים מסוכנים לפעילות הכליות, ויש לדעת להבדיל בין הסוגים השונים. החומרים המסכנים את הכליות הן משככי הכאבים נוגדי הדלקת בהם אין סטרואידים, או במילים אחרות – איבופרופן. לאיבופרופן שמות מסחריים שונים, ואתם בוודאי מכירים אותו בשמות נורופן, אדוויל, וולטרן, נקסין, ארקוקסיה או אטופן.

 

מי רגיש לפגיעה?

ככלל, משככי הכאבים הביתיים מסכנים את כלל הציבור, כיוון שהם גורמים להפרעות בפעילות הכליות אצל בני כל הגילאים, אך הפגיעה הכלייתית היא נפוצה יותר בין בני הגיל השלישי, אנשים הסובלים מהתייבשות, חום, הקאות ושלשולים, אנשים בעלי מחלת כליות קיימת, הסובלים ממחלות לב ואנשים הנוטלים תרופות להורדת לחץ דם.

 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

חשוב לזכור שבשום מקרה אין לנטול את התרופות הנפוצות במינונים גבוהים מדי או לעיתים קרובות מדי. חל איסור מוחלט להשתמש בתרופות אלה במצב של התייבשות, או אם קיים סיכון להתייבשות. אצל האנשים הסובלים מהמחלות המעלות את הסיכוי לפגיעה, יש להתייעץ עם רופא לפני נטילת התרופות.

למען הסר ספק אין להפסיק תרופות ללא אישור מרופא המטפל.

רק בריאות אנטוניו

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548