מוזמנים להתקשר: 03-5711999

תהליך היווצרות הסרטן

תהליך היווצרות הסרטן

תקציר של תהליך ההתמרה  ( הטרנספורציה ) הממאירה

מבנה התא והתפקוד הנורמלי של DNA  

התא הוא יחידת החיים הבסיסית בגוף , כל איבר מורכב מהרבה מאוד תאים. כל תא מורכב מ:

גרעין התא : מכיל את החומר הגנטי .

 ציטופלסמה : נוזל מכיל חלקיקים , שבו מתחוללים כל התהליכים המטבוליים ( תהליכי חילוף החומרים של התא .

מעטפת התא : תוחמת את גבולות התא ומשמשת הן למעבר חומרים אל התא וממנו והן לקבלת שדרים ואותות מחוץ לתא המועברים אל גרעין התא.

 גרעין התא

גרעין התא מכיל את החומר הגנטי של התא DNA , הגורם המפעיל והמווסת את כל פעילות התא . DNA מורכב מיחידות הנקראות גנים. כל גן מתפקח על ייצור של חלבון אחד. לכל חלבון שנוצר בתא, בהכוונת הגן , יש תפקיד מיוחד בחיי התא.

הגנים מתחברים יחדיו לחוטים ארוכים . שני חוטים כאלה נכרכים זה בזה ויוצרים מבנה שנקרא הלוליין הכפול.

ציטופלסמת התא

מורכב מנוזל ובתוכו אברונים קטנים בעלי תפקידים שונים:

ריבוזומים: בתי החרושת התאיים לייצור חלבונים שונים לפי הוראות המתקבלות מגרעין התא . בכל תא יש 10 מיליון ריבוזומים . החלבונים הם האחראים לתפקידים השונים של התא.

מיטוכונדריה

תחנת הכוח של התא . כאן נקלטים חמצן ומולקולות שנוצרו מפירוק סוכר,ונוצרות מולקולות עשירות באנרגיה המשמשות כדלק לכל הפעולות התאיות.

 

ליזוזומים : גורסי הזבל האוטומטיים של התא . החומרים הנכנסים לתוך הליזוזומים מזון, שברי תא פגומים וחלקים של פולשים כמו חיידקים ונגיפים, מפורקים כאן לרכיבים שלהם.

 

מעטפת התא

מורכבת משתי שכבות של שומנים . המעטפת יוצרת את גבולות התא ומשמשת כמסננת לחומרים שונים שנכנסים אל התא או יוצאים ממנו.

מעטפת התא משמשת גם כמעגן של קולטנים שקושרים  אליהם גורמי גדילה חיצוניים. גורמים אלה מעבירים אל גרעים התא מידע חיוני להתחלקות התא ולפעולות אחרות של התא.

התא מכיל חלבונים , פחמימות , שומנים, מים ויונים.

 

חלבונים

החלבונים חיוניים לכל פעולות התאים . האנזימים , ההמוגלובין, הורמונים רבים, ניורוטרנסמיטרים ( מעבירי מידע לפועולות המוח והעצבים ) הם חלבונים . החלבונים גם משמשים כחומרי בניין ומרכיבים את השרירים , העצמות , העצבים ורקמת החיבור של הגוף. הם משמשים גם ככלי תחבורה ומעבירים למשל ברזל ממקום למקום בגוף.

כל גן ב- DNA  אחראי לייצור חלבון מסוים. כדי לייצר את החלבון, יש צורך בהעברת פקודה מתאימה מהגן ב- DAN אשר בגרעין התא לבית החרושת לחלבונים, הריבוזום, בציטופלסמה של התא.

 

כיצד הגן גורם לריבוזום לייצור חלבון מסויים ?

שלב 1. השיעתוק : העברת המידע מהגן לריבוזום נפתחת בשיעתוק ( העתקה ) של הגן  למולקולה הנקראת RNA תהליך השיעתוק מתחיל בהתחברות של חלבונים מיוחדים, הנקראים גורמי שיעתוק לנקודה בגן הנקראת אזור פרומוטרי.

חלבונים אלה קושרים ל- DNA את האנזים RNA polymerase  , המזרז את השיעתוק מ- DNA ל- RNA . כלומר , חלבונים אלה הם בקובעים האם גן מסוים יגיע או לא יגיע לכלל ביטוי.

שלב 2. השליח :הגן המשועתק ENA יוצא מגרעין התא, עובר לציטופלסמה של התא ונכנס בה לתוך הריבוזום.

שלב 3.  התרגום : בריבוזום נוצר חלבון ספציפי לפי ההוראות המתקבלות מ- RNA .

שלושת השלבים האלה דומים להכנסת מקל זיכרון לפתח USB במחשב אישי , העתקת תיקייה למקל הזיכרון ניתוקו מהמחשב והכנסתו למחשב אחר הקולט את תיקיית המידע מהמחשב הראשון ומעתיקה למחשב שני.

מחלת הסרטן מתפתחת כאשר גנים שונים ב-  DNA נותנים הוראות לייצר חלבונים , שתפקידם לעודד את הכפלת התא או למנוע את מות התא .

ההתפתחות של מחלת הסרטן מתחוללת בשלושה שלבים:

1 . שלב האתחול  : יצירת תא סרטני

  1. שלב ההבשלה: יצירת רקמה סרטנית

3. שלב ההתקדמות : יצירת גוש סרטני וגרורות

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548