מוזמנים להתקשר: 03-5711999

שיגדון (גאוט) קליניקה לכאב | טיפול בכאב | אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי |הרבליסט קליני |בית הרופאים | הברזל 11 רמת החייל ת"א

 

 

שיגדון (גאוט) המחלה שמתחילה בבוהן    

זה מתחיל בדרך כלל מכאב חד בבוהן, לפעמים מספר שעות לאחר ארוחה טובה שכללה בשר ואלכוהול, לאחר כמה ימים הכאב חולף, גם ללא טיפול, אך הוא עוד יחזור, בתדירות ובעוצמה שילכו ויגדלו.   

מחלת השיגדון הידועה גם בשם "גאוט" או "צינית" היא מחלה כרונית התקפית המתבטאת בכאבי מפרקים עזים. בזמן ההתקפים, אשר תדירותם משתנה, מופיעה נפיחות ואדמומיות במפרק הפגוע,ותגובה דלקתית המלווה בחום גבוה.

המחלה נוצרות בשל פגיעה בתפקוד חילוף החומרים של חומצת השתן, הגורמת להצטברות החומצה ברקמות הגוף ובעיקר במפרקים בהם היא לא אמורה לשהות. כמו כן, אצל חולי שיגדון קיימת עלייה בייצור החומצה, או ירידה בתפקוד מנגנוני הפירוק של החומצה בכליות. ההצטברות של הגבישים במפרקים היא זו הגורמת להתקפים.

במקרים בהם המחלה אינה מקבלת טיפול ראוי, היא עלולה להיתדרדר למצב בו נגרמת נפיחות מתמשכת ונזק קבוע למפרק, עד כדי דלקת מפרקים כרונית.

 

2 סוגי מחלת השיגדון

שיגדון ראשוני – (הסוג השכיח, 90% מהמקרים) נגרם בעקבות ייצור מוגבר של חומצת שתן אצל מרבית החולים, בשל ירידה בהפרשת חומצת השתן, אצל שליש מהחולים, ובמקרים הנדירים – בשל שילוב שתי ההפרעות.

שיגדון משני – סוג זה מתבטא ברמות גבוהות של חומצות שתן שנגרמו כתוצאה ממחלה כגון: סוכרת, מחלת כליות או עקב שימוש בתרופות מסוימות.

מהם התסמינים של שיגדון?

כאב חד בבסיס בוהן כף הרגל (פודרגה) הוא תסמין נפוץ לתחילת ההתקף אצל כמחצית מחולי השיגדון. בנוסף לפגיעה בבסיס בוהן כף הרגל, ברוב המקרים המפרקים הפגועים יהיו בחלק התחתון של הגוף כגון: גב כף הרגל, קדמת כף הרגל, קימור כף הרגל והברכיים.

ישנם מקרים בהם המחלה מופיעה גם בפלג הגוף העליון במקומות כמו: שורש כף היד ובאצבעות כף היד. חולי שיגדון עלולים לסבול מאבנים בכליות הנגרמות בשל הצטברות החומצה האורית.

מהם הגורמים לשיגדון?

גיל ומין – המחלה נפוצה בעיקר אצל גברים מבוגרים ובתדירות מצומצמת בקרב נשים בגיל המעבר.

תזונה – אכילת מזונות עשירים בפורינים  איברים פנימיים של מזון מן החי מזונות ומשקאות עשירים בפרוקטוז.

עודף משקל –  משקל יתר גורם לעומס כללי במערכות הגוף ופוגע בקצב חילוף החומרים.

צריכת אלכוהול מוגברת – צריכת יתר של אלכוהול מעכבת את הפרשת חומצת השתן בכליות.

מחלות ראשוניות – מחלות שונות עלולות לגרום לעלייה בחומצת השתן בגוף או לפגוע במנגנון הפינוי של החומצה מהגוף. מחלות אלו כוללות: מחלות בדרכי השתן והכליות, סוכרת, יתר לחץ דם, רעלת הריון ועוד.

צריכת נוזלים – מיעוט שתיית נוזלים או איבוד נוזלים כתוצאה מהתייבשות, הקאות ושלשולים.

תרופות –  ישנן תרופות מסוימות שעלולות להעלות רמות של חומצת שתן.

כיצד מאבחנים שיגדון?

ברוב המקרים אבחנת שיגדון הינה פשוטה, כאשר מתפרץ ההתקף האופייני בבסיס מפרק הבוהן בכף הרגל. אך כאשר השיגדון פוגע במפרקים אחרים, האבחנה נעשית מורכבת יותר, מפני שיש מחלות רבות שקשורות במפרקים אלו.

ניתן לאבחן שיגדון באמצעות בדיקת רמות חומצת שתן בדם אך זה אינו פרמטר מדויק שכן גם אצל אנשים הלוקים בשיגדון רמות חומצת השתן יכולות להיות תקינות ומנגד, רמות גבוהות של חומצות שתן, יכולות להימצא גם אצל אנשים שכלל לא חולים בשיגדון.

הטיפול הקונבנציונאלי בשיגדון

הטיפול בשיגדון נחלק לטיפול אקוטי, שמטרתו להקל על ההתקפים, וטיפול מניעתי, הניתן בין ההתקפים.

הטיפול האקוטי כולל:

תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAID)- המסייעות בהפחתת התגובה הדלקתית במפרק הפגוע ובצמצום הכאבים. לתרופות אלו עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות במערכת העיכול.

סטרואידים – תרופות אלו ניטלות דרך הפה, באמצעות עירוי ורידי או בהזרקה למפרק הפגוע והן מסייעות בהפחתת התגובה הדלקתית ומקלות על הנפיחות והכאבים.

קולכיצין (Colchicine) –  חומר פעיל המסייע בהפחתת הכאב והדלקתיות במפרק. כיום השימוש בו הולך ומתמעט בגלל תופעות הלוואי הקשות הנלוות אליו.

הטיפול המניעתי כולל:

טיפול במחלות ראשוניות – כגון: סוכרת, עודף שומנים בדם, יתר לחץ דם ועוד.

תרופות להורדת חומצת שתן (Allopurinol (Alloril –  תרופות אלו יש להמשיך וליטול בעקביות למשך כל החיים משום שהפסקה בנטילתן עלולה לגרום לעליה חדה בחומצת שתן ולהחמרת השיגדון.

תזונה – צמצום צריכת פורינים ואלכוהול והגברת שתיית מים.

 

טיפול טבעי בשיגדון

ליבו של הטיפול הטבעי הוא באימוץ אורח חיים בריא כצעד מניעתי להתקפי מחלת השיגדון. מחקרים מצאו כי יש חשיבות ראשונה במעלה לתזונה נכונה, הקפדה על נטילת תוספי תזונה ושימוש בצמחי מרפא בטיפול בשיגדון.

מאחר ועודף משקל הוא אחד הגורמים המרכזיים לשיגדון, יש להקפיד על משקל גוף תקין, להתמיד בפעילות הגופנית ולנטר בקביעות מדדי BMI, טריגליצרידים וכולסטרול. במסגרת הטיפול התזונתי מומלץ להפחית בצריכת מזונות המכילים כמות גבוהה של פורינים ולצמצם בצריכת אלכוהול ומשקאות ממותקים. במקביל, מומלץ לצרוך מזונות בעלי ערך גליקימי נמוך כקטניות, דגנים מלאים ופירות שאינם עתירים בסוכר. כמו כן ישנם צמחי מרפא שמסייעים מאוד בהפחתת חומצת שתן ורמת הדלקתיות ומתאימים כטיפול מניעתי יעיל בנוסף למענה טיפולי אקוטי להתקפים.

אמצעי נוסף להקלה בכאבים הינו שימוש בקרח או בקומפרסים חמים וקרים המשפרים את זרימת הדם למפרק ומפחיתים הכאבים והנפיחות.

המלצות תזונתיות לטיפול בשיגדון

מחקרים ממליצים על צריכת לא יותר מ-400 מ"ג פורינים ביום על מנת למנוע התקפי שיגדון.

פורינים נמצאים כמעט בכל סוגי המזון בכמות של כ-10-15 מ"ג בחצי כוס, כמות הנחשבת כתקינה בדיאטה דלת פורינים.

  • מזונות בעלי תכולת פורינים גבוהה – (500-1000 מ"ג או יותר בחצי כוס) לרבות איברים פנימיים של בעלי חיים כגון: טחול, כליות, כבד ולב וכן שמרים ותמצית שמרים.
  • מזונות בעלי תכולת פורינים מתונה – (100-400 מ"ג בחצי כוס) חלקי בשר בעלי חיים שאינם איברים פנימיים, עוף ופירות ים.

כמו כן מומלץ גם להימנע מצריכת:

  • אלכוהול (חוץ מיין אדום) – שכן על פי מחקרים נמצא כי צריכה מרובה של אלכוהול גורמת לרמות גבוהות של חומצה אורית בדם.
  • מזונות מתועשים – מזונות מעובדים, מטוגנים עתירי שומן, נתרן, וממתקים.
  • פרוקטוז ומשקאות ממותקים – מחקרים מצאו כי צריכתם מהווה גורם סיכון למחלת השיגדון.

הטיפול בשיגדון באמצעות טיפול נוירואנטומי

מחקרים רבים מצביעים על כך כי טיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים/ תדרים יכול להפחית באופן דרמטי מצבי דלקת, המאפיינים שיגדון. כעיקרון, ככל שמתחילים בטיפול בשלב מוקדם יותר של המחלה כך השיפור יהיה גדול יותר.

הטיפול בפולסים אלקטרו מגנטיים/ תדרים מגרה את השרירים, הרקמות, העצבים והתאים בגוף וממריץ את זרימת הדם והחמצן אליהם. בכך מביא הטיפול להפחתת הדלקתיות והנפיחות וכתוצאה מכך מפחית את הכאבים. ואינו כרוך בתופעות לוואי.

 

כהרבליסט קליני המטפל בריפוי נוירואנטומי אני חוקר במשך שנים רבות את הקשר שבין תהליכי חילוף החומרים בגופנו, לבין מנגנון הכאב וטווח התנועה – שני גורמים הבאים לידי ביטוי משמעותי במחלת השיגדון. כחלק מכך סייעתי למטופלים רבים הלוקים בשיגדון להשיג הקלה משמעותית בתסמיניה ולעכב את קצב התפתחותה. אם אתם סובלים משיגדון אני מזמין אתכם לפנות אלי ומאמין שאוכל לסייע לכם לשפר את איכות החיים שלכם כבר בתוך מספר מפגשים.  

אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי | שיגדון (גאוט) | טיפול בכאב |  בית הרופאים | רחוב הברזל 11 רמת החייל ת"א

ניתן ליצור קשר עם אנטוניו בטלפון  052-5090055

מוקד  זימון תורים         –        03-5711999

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548