מוזמנים להתקשר: 03-5711999

שחלות פוליציסטיות | חוסר איזון הורמונאלי | אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי | קליניקה לכאב | בית הרופאים הברזל 11 רמת החייל ת"א

 

שחלות פוליציסטיות וחוסר איזון הורמונאלי

בשנות העשרה זה מופיע כמחזור לא סדיר, שלעיתים מלווה בנטייה להשמנה ובעודף שיעור על הגוף, אולם כשמגיע הרגע בו רוצים להיכנס להריון, שחלות פוליציסטיות הופכות לקושי משמעותי העומד בניכם ובין הגשמת החלום.

מהן שחלות פוליציסטיות?
שחלות פוליציסטיות הן שחלות מורחבות המלאות בלמעלה מ-12 כיסי נוזל המכונים גם ציסטות. מצב זה נגרם עקב אי סדירות הורמונאלית וייצור יתר של הורמון המין הזכרי – טסטוסטרון. עם זאת, ישנם מצבים בהם תסמונת השחלות הפוליצסטיות קיימת גם ללא צמיחה או הופעה של ציסטות על פני השחלה.

שחלות בריאות ותקינות מייצרות בכל חודש כמות זקיקים מסוימת וממנה, רק זקיק אחד, מגיע לבשלות מלאה ומתבלט על דופן השחלה. במהלך המחזור החודשי, כאשר האסטרוגן מגיע לשיאו, בלטות המוח מפרישה הורמון בשם HL הגורם לביצית לצאת מתוך הזקיק, להיקלט בחצוצרה ולהתחיל את תהליך הביוץ.

אצל נערה או אישה בעלת תסמונת השחלה הפוליציסטית, לא מתפתח זקיק מוביל, הביציות שבזקיקים הופכות לציסטה במקום להבשיל, ותהליך הביוץ משתבש ועלול לפגוע בפריון. כמו כן, על אף שלרוב הציסטות נספגות בגוף ואינן מהוות סכנה, רמת ההורמונים הזכריים הגבוהה עלולה להעלות את הסיכוי למחלות ממאירות, בטווח הארוך.

מסיבות אלו חשוב לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות ולא רק משיקולי פוריות.

הסימפטומים לתסמונת השחלות הפוליציסטיות

 • ריבוי ציסטות על גבי השחלות ושחלות מורחבות.
 • אי סדרים בקבלת המחזור החודשי או היעדר קבלת וסת.
 • השמנה "תפוחית" בעיקר באזור המותניים והבטן וקושי בהורדת משקל.
 • הפרעות הורמונאליות ובהן: עודף שיער גוף, כאבים באגן, שינויים במצבי הרוח, דיכאון, אקנה ובעיות פוריות.
 • חשוב לדעת שתסמינים אלו עלולים להעיד גם על מצב של גידול ממאיר בשחלה ולכן חשוב לשלול ממצאים ממאירים לפני תחילת כל טיפול הורמונאלי.

 

הגורמים לתסמונת השחלות הפוליציסטיות

לתסמונת השחלות הפוליציסטיות אין גורמים ברורים ומובהקים אולם מסתמן כי יש קשר בין עודף משקל ותזונה לקויה ועתירה בשומנים וסוכרים, לבין תסמונת השחלה הפוליציסטית.

ככל הנראה גורם מרכזי לתסמונת הוא רמות גבוהות של אינסולין בדם הגורמות לפגיעה בפעילות הורמוני המין הנשיים, ולעלייה בייצור הורמוני המין הזכריים.

כיצד מאבחנים שחלות פוליציסטיות?

אבחון התסמונת נעשה באמצעות שילוב של בדיקות דם ובדיקת אולטרא סאונד.

בדיקות דם (פרופיל הורמונאלי) – מטרת הבדיקה הינה למדוד את רמת ההורמון המגרה זקיק (FSH) , ההורמון המבשיל זקיק (LH), רמות הורמוני המין הזכריים (טסטוסטרון) והנקביים (פרוגסטרון ואסטרוגן/אסטרדיול), האינסולין ורמת הסוכר בדם. ברוב המקרים, אצל נשים הסובלות מתסמונת שחלות פוליציסטיות, הממצאים יראו רמה גבוהה של הורמוני מין זכריים, אינסולין ויחס גבוה בין רמת ההורמון LH לעומת רמת ההורמון FSH.

בדיקת אולטרא סאונד –  בבדיקה ווגינאלית באמצעות מכשיר אולטרא סאונד פנימי המאפשר התבוננות על דופן השחלה ובחינה של כמות הציסטות וגודלן.

הטיפול הקונוונציונלי בשחלות פוליציסטיות

הטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות ממוקד בעיקר בצמצום התסמינים וכאשר התסמונת מפריעה לכניסה להריון, ניתן טיפול הורמונאלי להמרצת תהליך הביוץ.

הטיפול התרופתי כולל:

איקקלומין – תרופה לטיפול כקו ראשון בשחלות פוליציסטיות לנשים המנסות להיכנס להריון הגורמת לביוץ.

תרופות להשראת ביוץ – תרופות המעודדות את הבשלת הזקיק בשחלה ומכילות הורמון מגרה זקיקים (FSH).
מינון יתר של התרופה עשוי לגרום לגירוי יתר של השחלה הגורם להפלות והריונות רבי עוברים לכן חשוב להיות קשובים להוראות הרופא או הרופאה.

מטמורפין –  מוכרת כתרופה לטיפול בסוכרת מסוג 2 אך יעילה גם בטיפול בשחלות פוליציסטיות.

תרופות להורדת לחץ דם ולהפחתת כולסטרול – ניתנות במקרים מסוימים של שחלות פוליציסטיות על פי תסמינים ספציפיים.

הטיפול הטבעי בשחלות פוליציסטיות

מטרת הטיפול הטבעי בשחלות פוליציסטיות היא איזון המערכת ההורמונאלית, הפחתה וצמצום חומרת התסמינים, ומניעת היווצרות ציסטות עתידיות על גבי השחלה.

הטיפול הטבעי מוריד את גורמי הסיכון לתסמונת השחלות הפוליציסטיות, מפחית רמות סוכר ושומנים בדם, ומסייע בהפחתת גורמי הסיכון העלולים לתרום להתפתחותן של מחלות אחרות כגון: מחלות לב וכלי דם, לחץ דם גבוה ומחלות ממאירות במערכת הרבייה.

הטיפול הטבעי יכול לבוא בשילוב עם הטיפול התרופתי . למשל, טיפול תרופתי הורמונאלי בשילוב טיפול טבעי, המצמצם את תסמיני תסמונת השחלות הפוליציסטיות, ומאזן את רמות הסוכר בדם.

השילוב בין הטיפולים צריך להיות במעקב תמידי אחר רמות הסוכר בדם על מנת להימנע ממצב היפוגליקמיה (מיעוט סוכר בדם).

באופן כללי שילוב של פעילות גופנית ותזונה מאוזנת ומופחתת סוכרים, עשוי לסייע בהפחתת התסמינים. לפיכך הטיפול הטבעי כולל:

המלצות לשמירה על משקל גוף תקין

למניעת השמנה תפקיד משמעותי בטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות משום שהוכח כי משקל יתר עלול להוביל ואף להחמיר תסמינים של שחלות פוליציסטיות וכן תסמינים של מחלות נוספות הקשורות בתסמונת כמו סוכרת, מחלות קרדיווסקולריות, עודף שומנים בדם ועוד.

טכניקות הרפיה
 לסטרס תרומה משמעותית בהתפתחות תסמונת השחלות הפוליציסטיות משום שתגובות לחץ גורמות להפרשת הורמוני בלוטת יותרת הכליה, הגורמים לעליה ברמות הסוכר בדם ופוגעים בתפקוד מערכת החיסון. הטיפול הטבעי כולל טכניקות הרפיה כגון: מדיטציות, יוגה, טיפולי מגע, טיפולי דמיון מודרך ועוד.

פעילות גופנית קבועה – מעלה את רגישות התאים לאינסולין, מסייעת בשליטה על רמות הסוכר בדם, מפחיתה שומנים בדם ומצמצמת פגיעה בהיבט הנפשי לתופעות כמו חרדה ודיכאון.

המלצות תזונתיות לטיפול בשחלות פוליציסטיות

הרגלי אכילה נכונים – ארוחות קטנות במרווחי זמן מצומצמים תוך לעיסה ממושכת והימנעות מארוחות כבדות, בכדי למנוע מצב של נפילת סוכר.

פחות חלבונים מפחמימות – מומלץ לצרוך חלבונים בכמות של כמחצית מכמות הפחמימות בארוחה, בכדי לשמור על איזון בין אינסולין לגליקוגן.

בדיקת תוויות מוצרי מזון – לעיתים מופיעה תווית עם הכיתוב ללא תוספת סוכר, אך הסתכלות מעמיקה תראה כמות גבוהה של שומני טראנס, שומנים רווים וערך קלורי גבוה.

 

מזונות מומלצים לצריכה:

 • מזונות בעלי מדדים גליקמיים נמוכים – דגנים מלאים, קטניות, פירות, נבטים, ירקות טריים.
 • זרעי פשתן ומוצרי סויה – המכילים אסטרוגנים צמחיים העוזרים בשמירה על המאזן ההורמונאלי.
 • חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 – חומצות אלו נמצאות במזונות כמו שקדים, אגוזים, זרעים ושמן זית וחשובות לתקינות תאי הגוף, מחזקות את הורמוני המין, מונעות דלקתיות ותורמות לתפקוד תקין של מערכת העצבים ושמירה על האיזון ההורמונאלי.
 • סיבים תזונתיים – מזונות בעלי סיבים תזונתיים עוזרים בהפחתת רמות הסוכר והשומנים בדם ומורידים את קצב ספיגת המזון בגוף

הפחתה או צמצום צריכת המזונות הבאים:

 • מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה – כגון קמח וסוכר לבן, עוגות, מאפים, תפוח אדמה ועוד.
 • מזונות מן החי כגון בשר, חלב ומוצריו וביצים – מכילים הורמונים מלאכותיים מן החי המחמירים את חוסר האיזון ההורמונאלי.
 • מזונות בעלי שומן רווי – מזון מעובד, חמאה, מרגרינה, שמנים מזוקקים ובשר בקר.
 • מזונות מעובדים, מלאכותיים ותעשייתיים.

כאמור, היות ולתזונה השפעה מכרעת על הטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות, כמרפא  ברפואה הטבעית, הרבליסט קליני, לוויתי נשים רבות להתגבר בהצלחה על קשיי הפריון ויתר הסימפטומים הקשורים לתסמונת. הטיפול שלי הוא תמיד אינדיבידואלי וכולל תוכנית תזונה אישית, המותאמת למטופלת, בשילוב של כלים נוספים, מתחום הגוף והנפש, טיפולים נוירואנטומים התורמים להורדת הסטרס ולשיפור ההרגשה הכללית והשבת הגוף לאיזון.

אם את סובלת משחלות פוליציסטיות ומקשיים בכניסה להריון, אוכל לסייע לך כפי שסייעתי לנשים רבות שסבלו מתסמינים דומים. אני מזמין אותך לפנות אלי ולתאם פגישת אבחון בה נתאים לך תוכנית טיפול אישית, ותפריט תזונתי המותאם להעדפותייך.

ניתן ליצור קשר איתי קשר בטלפון  052-5090055

מוקד זימון תורים  03-5711999

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548