מוזמנים להתקשר: 03-5711999

רשימת המזונות הכי בריאים לכלי הדם

רשימת המזונות הכי בריאים לכלי הדם

תארו לﬠצמכם שיכולתם להבריש את כלי הדם שלכם כמו שאתם מצחצחים שיניים ולנקות מהם את כל ההצטברויות המסוכנות שמפריעות למעבר הדם. למרבה המזל ישנה אפשרות שכזאת, כי בתוך חלק מהמזונות שלנו יש "פותחי סתימות" טבעיים ויﬠילים. גם אם אתם לא סובלים מבעיות בכלי הדם, מומלץ בכל זאת שתתחילו לשלב את המאכלים האלו בתפריט היומי שלכם כדי שתוכלו לצמצם ככל הניתן את הסיכוי לנזקים עתידיים שיכולים לסכן את בריאותכם.

האמת היא שכולם חוששים מרמות גבוהות של כולסטרול רﬠ (LDL), אך רוב האנשים אינם יודﬠים שזה לא חשוב כמה כולסטרול רﬠ יש להם, אלא כמה ממנו מחומצן. במילים פשוטות יותר, ﬠד כמה הכולסטרול הוא תוקפני וסותם את הﬠורקים. לדברי פרופ' מיכאל אבירם, מנהל המﬠבדה לחקר ליפידים ויו"ר אגף המﬠבדות בפקולטה לרפואה של הטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם, יכולות להיות לכם רמות נורמליות של כולסטרול טוב ורﬠ, אך ﬠדיין תהיו מוﬠדים לטרשת ﬠורקים מכיוון שהכולסטרול הרﬠ שלכם מחומצן.

חוקרים רבים חיפשו אחר אמצﬠים שיﬠכבו את חמצונו של הכולסטרול ומצאו שחלק מהאמצﬠים האלה נמצאים במזון שלנו. במחקרים רבים נמצא כי ירקות ופירות יכולים להיות מנקי ﬠורקים ופותחי סתימות שמגינים על כלי הדם שלנו.

ברוקולי

הברוקולי מכיל ויטמין E החיוני למניעת היווצרות קרישי דם. יש בו גם כמות גבוהה במיוחד של נוגד חמצון בשם לוטאין, אשר אחד מתפקידיו הייחודיים הוא "הרגעת" המערכת החיסונית הפועלת בדפנות כלי הדם. בפעולה זו למעשה מנטרל הלוטאין את הידבקות הכולסטרול הרע (LDL) אל דפנות כלי הדם ומונע התפתחות של טרשת עורקים ומחלות לב נוספות. במחקר שנערך ביפן התבקשו משתתפים בעלי רמת כולסטרול גבוהה לשתות מדי יום כוס וחצי מיץ ירקות שהכיל ברוקולי. תוך 6 שבועות נראתה ירידה ניכרת ברמות הכולסטרול הרע בגופם.

ככל שהברוקולי כהה יותר, כך תכולת הלוטאין שלו גבוהה יותר, והלוטאין תורם גם למניעת הזדקנות רשתית העין ומגן מפני היווצרות קטרקט.

בצל

מה שגורם לעיניים שלנו לבכות, גורם לגוף שלנו לחייך. תרכובות הגופרית החריפות והמדמיעות של הבצל חשובות לדילול הדם ולהעלאת רמות הכולסטרול הטוב (HDL). בנוסף לכך, הבצל מכיל קוורציטין, נוגד חמצון יעיל הפועל בעיקר נגד דלקות. מכיוון שהיווצרות הפלאק שגורם לטרשת עורקים הוא למעשה תהליך דלקתי, יש לקוורציטין תפקיד חשוב במניעתו. אכילת בצל תורמת גם להורדת לחץ הדם, דבר שמגביר את עמידות דפנות כלי הדם ואת גמישותם. חשוב לדעת כי הרתחת הבצל מורידה את האפקט החיובי שלו על לחץ הדם.

בנוסף לכל, הבצל יעיל בהורדת רמות הסוכר אצל חולי סוכרת. אם אתם חוששים מריח הבצל, לעסו חופן עלי פטרוזיליה או חתיכת לחם לאחר אכילתו.

עגבניה

העגבניה מכילה אוסף של "אוצרות" המגינים על כלי הדם ומנטרלים רדיקלים חופשיים המאיימים לשבש את הקוד הגנטי של התאים. נוגד החמצון העיקרי שבעגבניה הוא הליקופן. מחקרים רבים הראו שככל שצורכים יותר עגבניות, כך הדם נקי יותר מכולסטרול רע מחומצן והסיכון לחסימת כלי דם יורד. אם זה לא מספיק, מסתבר שעסיס העגבניה מכיל רכיב טבעי דמוי אספירין שפועל לדילול הדם.

הליקופן לא נהרס בבישול, להיפך, זמינותו לגוף אף עולה. זאת אומרת שאפילו קטשופ (מעגבניות טבעיות) יכול להועיל לבריאות. עגבניה עצמה היא ירק מומלץ מאוד לגברים כיוון שהיא מסוגלת גם למנוע את סרטן הערמונית.

רימון

הרימון הוא למעשה "האינסטלטור" של כלי הדם, והוא מסוגל לפתוח סתימות באמצעות נוגדי החמצון החזקים שבו, השייכים למשפחת הפוליפנולים. חומרים אלה נקראים אנטוציאנינים ופעילותם חזקה אף יותר מזו של נוגדי החמצון ביין האדום. שתיית חצי כוס מיץ רימונים כל יום מגנה מפני ההשפעות השליליות של הכולסטרול הרע, מסייעת להורדת לחץ הדם ומגנה על דפנות כלי הדם מפני היצמדות פסולת. במחקר שפורסם על ידי צוות חוקרים מהפקולטה לרפואה בבית החולים רמב"ם, נמצא כי הרימון מעכב ייצור כולסטרול ומשבש את חמצונו בתאים. כך הוא מסייע למניעת מחלות לב וכלי דם.

ניתן לשמור את הרימון במקרר עד חצי שנה, אך עם הזמן חלה ירידה ביעילות נוגדי החמצון. בנוסף לכל, הרימון מכיל גם חומרים הנקראים טאנינים המסייעים להאטת תהליך ההזדקנות.

סלק

הסלק מתהדר ברכיב מיוחד הנקרא בטאין. חומר זה מנקה את הדם מהחומר הומוציסטאין, שריכוז גבוה שלו נמצא כקשור למחלות לב. עוד נמצא כי ככל שרמת ההומוציסטאין נמוכה יותר, כך קטנה הסכנה ללקות באוטם בשריר הלב. בסלק קיימת גם חומצה פולית, רכיב נוסף המסייע לנטרל את הומוציסטאין. האשלגן והמגנזיום שבסלק תורמים להורדת לחץ הדם ולבריאות דפנות העורקים. חוקרים מרוסיה מצאו כי מיץ סלק משנה את פעילות האנזימים בדם ובכבד ובכך משפר את המערכות נוגדות החמצון הטבעיות שפועלות בתאים. נוסף על כך, הסלק מומלץ לחולי סוכרת בגלל ריכוז הסיבים הגבוה שבו. אם זה לא היה מספיק, הסלק הוא אולי הירק היחיד שמטפל בעצירות באופן טבעי מבלי לגרום לגזים ולנפיחות.

ניתן לגרד סלק טרי או מאודה לתוך סלט ירקות או להוסיף קוביות למרק, הדבר יועיל לכלי הדם שלכם וגם יסייע בטיפול בעצירות.

התפוזים והדובדבנים למשל, מכילים ביופלבונואידים. מקום של כבוד יש גם לשמרי הבירה, שﬠושר הוויטמינים שלהם מגן ﬠל כלי הדם מחמצון וגם נלחם בהומוציסטאין. בחסה ובתרד יש לוטאין כמו בברוקולי, באבטיח יש ליקופן כמﬠט כמו בﬠגבנייה. גם תות השדה נמצא ברשימה, עם ריכוז גבוה במיוחד של נוגדי חמצון וגם ניאצין, ויטמין מקבוצת B שנלחם בכולסטרול.

 

רק בריאות. שלכם, אנטוניו

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548