מוזמנים להתקשר: 03-5711999

קרוהן | אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי | קליניקה לכאב | טיפול בכאב | בית הרופאים | רחוב הברזל 11 רמת החייל תל אביב

קרוהן – אי אפשר לשמור בבטן: קרוהן – הדלקת המסתורית של המעי

כאב בטן מפלח שמקפל את הגוף לשניים, שעות של התפתלויות המובילות לסדרת בדיקות ובסופן האבחנה: קרוהן, מחלת מעיים כרונית הגורמת לסבל רב, ומלווה בתסמינים שונים ומגוונים, אשר מופיעים בתדירויות שונות בין אדם לאדם.

אז מה זה קרוהן?

מחלת הקרוהן היא, בעצם, דלקת כרונית שמייצרת גרנולומות דלקתיות (גירוי, ציסטות, כיבים ועוד) במקומות שונים לאורך צינור מערכת העיכול. לרוב, מתרכזות הגרנולומות לאורך המעי,ובפרט המעי הדק, אך לעתים הן מופיעות אף בוושט, בקיבה, בתריסריון או אפילו בפה.

בנוסף, מחלת הקרוהן יכולה לגרום לסיבוכים פנימיים במערכת העיכול – ספיגה לקויה של ויטמינים ומינרלים חיוניים עד כדי תת תזונה, פצעים דלקתיים לאורך המעי ובאזור פי הטבעת, דימומים רקטאליים וחסימת מעיים, וכן לסיבוכים נוספים בגוף – דלקות עיניים, צריבה בשתן, דלקות מפרקים, בריחת סידן, דלדול עצם, גידולים, אנמיה, בעיות בכבד ובכיס מרה, פריחה על העור ואף עיכוב גדילה אצל ילדים.

עם זאת, כאמור, תסמיני הקרוהן שונים מאדם לאדם וההתפרצויות שלהם מופיעות בהתקפים, לפרקים, ולא באופן רציף. גם עוצמת המחלה שונה מאדם לאדם – אצל חולים מסוימים יהיו תסמינים קלים ונוחים יותר לשליטה, ואצל אחרים יופיעו תסמינים קשים אשר יצריכו אשפוזים ארוכים, הזנה תוך ורידית, ניתוחים וכדומה.

 

איך אדע אם יש לי קרוהן?

התסמינים המרכזיים של הקרוהן הם שלשולים חוזרים, לעתים אף בליווי דם או הפרשה רירית, וכאבי בטן חוזרים, בעיקר בבטן הימנית התחתונה.

תסמינים נוספים אופייניים הם חוסר תיאבון וירידה במשקל, חום נמוך, בחילות, הקאות, פצעים באזור פי הטבעת וטחורים.

על פי רוב, מתגלה המחלה בשנות העשרה או בשנות העשרים המוקדמות, כאשר הנער/ה סובל מתסמין אחד או יותר, אשר חוזרים ונשנים ומפריעים למהלך התפקוד התקין.
על מנת לאבחן את קרוהן במדויק יש לעבור סדרת בדיקות למערכת העיכול – בדיקת דם, בדיקת צואה והדמיה.
אחת הבדיקות אשר נותנות את תמונת המצב הטובה ביותר היא הקולונוסקופיה, בה מוחדרת מצלמה זעירה אל מערכת העיכול, דרך פי הטבעת. כך, ניתן לקבל תמונה מדויקת של דפנות המעי ואף לקחת דגימות רקמה מהאזורים המודלקים.

מהם הגורמים לקרוהן?

הגורמים למחלת קרוהן טרם ידועים לאשורם, אולם נהוג לחשוב כי חסרים תזונתיים, נטייה גנטית, טפילים, זיהומים חיידקיים ואלרגיות בלתי ידועות למזון או אנטיביוטיקה הם המשפיעים על התהוות המחלה במערכת העיכול.

בנוסף, כיום ברור כי להתפרצויות התסמינים יש קשר ישיר לגורמים פסיכוסומאטיים כגון מתח, חרדה וטראומה.

איך מטפלים בקרוהן ברפואה קונבנציונלית?

לצערנו, כיום לא ניתן לרפא את המחלה עצמה, אולם קיים טיפול תרופתי המאפשר שליטה מסוימת בתהליך הדלקתי בדופן המעי.

קיימות מספר קבוצות של תרופות לטיפול ראשוני, ובמקרה הצורך מחזקים את הטיפול בקורטיקוסטרואידים או בתרופות מדכאות חיסון.
בשנים האחרונות ניתן לעתים טיפול תרופתי המבוסס על חומר חלבוני המופרש באזור הדלקתי, אך חשוב לציין כי טיפול זה מגדיל את הנזק לרקמות במקום ההפרשה.
במקרים בהם קיים זיהום בפצעים המודלקים, ניתנת אנטיביוטיקה בהתאם לגורם המזהם.
לעתים, על פי החלטות הרופאים, מבצעים תהליך של "מנוחה למעי" – אשפוז הכולל צום, הזנה תוך ורידית ומתן תרופות דרך הווריד לניקוז מיצי העיכול החומציים מהקיבה.
במקרים קשים יותר, מתבצע ניתוח לכריתת קטע המעי המודלק.

 איך מטפלים בקרוהן ברפואה המשלימה?

גם בטיפול המשלים לא מדובר על ריפוי המחלה עצמה, אלא על שליטה בתסמיני הקרוהן ומניעת ההתקפים.

מאחר ומדובר במחלה בדרכי העיכול, יש חשיבות עצומה להתאמת תזונה ייחודית למטופל, מציאת גורמי אלרגיה, אם יש, והוצאתם מהתפריט, ועוד.

המלצות כלליות לחולי קרוהן:

הפחתה ניכרת של צריכת החלבון מן החי –
מחקר אשר נערך ביפן והשווה בין חולי קרוהן אשר לא שינו את הדיאטה לבין חולי קרוהן אשר אכלו תזונה חצי טבעונית (מנת דג פעם בשבוע ומנת בשר פעם בשבועיים), מצא כי 92% מחברי הקבוצה השנייה זכו להפוגה מהתקפי הקרוהן למשך שנתיים תמימות!

צריכה מוגברת של מזונות המשפרים את יעילות מערכת העיכול (שלא במהלך התקף) – סיבים תזונתיים (מעודדים חיידקים ידידותיים בפלורת המעיים), ירקות ופירות (מקור לנוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים), חומצות שומן חיוניות (מסייעות ביצירת הורמונים מפחיתי דלקות – דגי ים צפוני, אגוזים וזרעים, אבוקדו, שמן זית ועוד), דגנים מלאים, קטניות, ירקות עליים ועוד.

הפחתה משמעותית של גורמי מתח
מאחר שהתקפי הקרוהן קשורים באופן ישיר למצבו הנפשי של החולה, לסובלים מקרוהן מומלץ לקבל תמיכה נפשית ו/או לתרגל טכניקות של הרפיה (יוגה, מדיטציה, טיפולי מגע, דמיון מודרך וכדומה).

טיפול נוירואנטומי – טיפול זה נותן מענה ואיזון רב לכלל מערכות הגוף ועל ידי כך גורם לירידה בסימטומים הרבים.

איתור חסרים תזונתיים
מאחר וקרוהן עלולה לגרום לספיגה לקויה של מרכיבי מזון חיוניים, על החולה להקפיד על צריכת תזונה עשירה ומגוונת, וכן ליטול תוספי תזונה כדי להשלים חסרים בגופו.

הפחתה / הימנעות ממזונות מגבירי חומציות
מזונות קשים לעיכול עלולים להגביר את הסיכון להתפרצות הדלקות במערכת העיכול; שומנים רווים, חלבון מן החי, אלרגנים ידועים (בוטנים, חלב ומוצריו, חיטה, צבעי מאכל ועוד), פחמימות פשוטות (סוכרים, קמח לבן), ירקות סולניים (חצילים, תפ"א, עגבניות), מזון חריף או מטוגן, קפה, אלכוהול, עישון ומוצרים תעשייתיים ומעובדים.

שימוש בצמחי מרפא
צמחי מרפא הוכחו כיעילים מאוד בשמירה על תפקוד יעיל של מערכת העיכול, בהפגת מתחים וכן בצמצום התהליך הדלקתי.

שמירה על הרגלי אכילה תקינים
כגון ארוחות קטנות כל שעתיים-שלוש, לעיסה ממושכת, הפרדת פחמימות וחלבונים וכדומה.

 קבלת טיפול תזונתי אישי מלא
בטיפול תזונתי אישי, ניתן לבצע "דיאטת אלימינציה" על מנת לבחון אם יש אלרגיה לא ידועה למזון או לשילובי מזון המגרים את הדלקת.

כהרבליסט קליני, נטורופת אשר עוסק בתחום התזונה טבעית, אני חוקר מזה 30 שנה את הקשר שבין התזונה לבריאות ולתהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. במשך השנים לוויתי מטופלים הסובלים ממחלות מעיים ובפרט מקרוהן, ובעזרת התאמת תזונה אישית, צמחי מרפא ותוספי תזונה,וטיפולים פורצי דרך מתחום הריפוי הנוירואנטומי הצלחנו להגיע לשיפור ניכר במצבם ובהרגשתם, ולירידה משמעותית בשכיחות ההתקפים ובעוצמתם.

אם אתם סובלים מקרוהן אתם מוזמנים ליצור עימי קשר בטלפון –  03-5711999 ולתאם מועד לפגישת ייעוץ ולהתחלת הטיפול שיביא לכם הקלה משמעותית.

 

או ליצור קשר עם אנטוניו בטלפון – 0525090055

בית הרופאים | הברזל 11 רמת החייל תל אביב

מגדלי אלון | יגאל אלון 94 מרכז תל אביב

עלות פגישת ייעוץ 600 ש"ח

 

רפואה משלימה / רפואה אלטרנטיבית

* אין לראות בטיפולים אלו ייעוץ רפואי 

*הטיפולים אינם מחליפים התייעצות עם רופא

 

 

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548