מוזמנים להתקשר: 03-5711999

ספונדילוליזיס | אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי | קליניקה לכאב | טיפול בכאב | בית הרופאים רחוב הברזל 11 רמת החייל תל אביב

ספונדילוליזיס  (Spondylolysis)טיפול ושיקום מתזוזת חוליות

אמנויות לחימה, התעמלות, טניס, אתלטיקה, הרמת משקולות ועוד – כאשר ספורטאים צעירים שעוסקים בענפי הספורט האלו מתלוננים על כאבי גב, אחד הגורמים העיקריים הוא  ספונדילוליזיס (Spondylolysis)  פגם בחוליות המותניים או בחוליות העליונות יותר.

כאבי גב תחתון שמקורם בספונדילוליזיס שכיחים בעיקר אצל צעירים, ילדים ובני נוער, המרבים להתאמן ולעיתים מפריזים בכך, עד שהם מגיעים למצב של שברי מאמץ בחוליות. יחד עם זאת, גם מבוגרים, ספורטאים ושאינם ספורטאים, עלולים לסבול מספונדילוליזיס.

 

מהי ספונדילוליזיס?

ספונדילוליזיס היא בעיית גב שכיחה המתבטאת בתזוזה קדימה של חוליה ביחס לחוליה שתחתיה – לרוב בחוליות המותניים ולעיתים רחוקות יותר בחוליות העליונות.

המחלה תתבטא בכאבי גב ו/או צוואר שיוחמרו עם הזמן ויורגשו בעיקר בעת עמידה. במקרים בהם יווצר גם לחץ עצבי הכאבים עלולים להחריף ותיתכן גם תחושה של נימול או קושי בשליטה בשרירים.

קרוב ל- 50% מכאבי הגב בקרב מתבגרים נגרמים בעקבות ספונדילוליזיס וכך גם 5% מכאבי הגב בקרב מבוגרים, כאשר גברים סובלים מהבעיה יותר מנשים. 

 

כיצד מאבחנים ספונדילוליזיס?

האבחון נעשה באמצעות צילום רנטגן וכאשר יש פגיעה עצבית ניתן להעריך את מידת הנזק באמצעות בדיקות MRI או CT.

 

גורמי סיכון – אילו ענפי ספורט מועדים יותר לפורענות?

ספורטאים העוסקים בענפי ספורט הכוללים מתיחה מוגברת של עמוד השדרה, תנועות חוזרות ונישנות, נשיאת משקל ופעילות ביציבה זקופה ותנועות זריקה מועדים יותר לפתח ספונדילויליזיס. הכוונה לענפים כמו צלילה, ריקוד, התעמלות והתעמלות אמנותית, טניס, היאבקות, הדיפת כדור ברזל, חתירה, הרמת משקולות וגם כדורגל. גם מקצועות האתלטיקה הקלה ידועים כגורמי סיכון לספונדילויליזיס בשיעור של פי 4 מאשר בקרב האוכלוסייה הממוצעת. 
בנוסף לעיסוק בספורט, גם לגנטיקה יש מקום של כבוד בין גורמי הסיכון וכך גם לשינויים ניוונים בדיסקים ובמפרקים המחברים את החוליות ולטראומות חוזרות ונשנות בעמוד השדרה.

 

חשיבות האבחון המדויק

ספונדילוליזיס יכול להיגרם כתוצאה של שבר חד או שבר מאמץ, מום מולד או שבר פתולוגי פגיעה ניוונית בעקבות חוסר יציבות מתמשכת, או שבר פתולוגי בעקב מחלת עצם או בעיה נוירואנטומית. חשוב מאוד לאבחן את מקור הבעיה במדויק על מנת להתאים לו טיפול תואם שישיג את השיפור המיוחל ואף ריפוי מלא, ולא חלילה, יחמיר את הנזק.

 

הטיפול בספונדילוליזיס

למעט מקרים נדירים בהם נדרשת התערבות ניתוחית, הטיפול בספונדילוליזיס הוא טיפול שיקומי המתבסס בעיקר על טיפולי מגע לחיזוק שרירי הליבה המייצבים. טיפולי מגע באזורי הכאב, טיפול בריפוי נוירואנטומי  מפחיתים את הכאב, הנפיחות והדלקת, מגרים את השרירים ומחזקים אותם, ומאיצים את התחדשות תאי עצב. הטיפול בשיטת טיפול ניורואנטומי יעיל מאוד במיוחד במצבי ספונדילוליזיס ניווניים אצל מבוגרים.  

כספורטאי שעבר פציעות בעצמי, וכמי שליווה ומלווה מאות ספורטאים, וחוקר את תחום הכאב והתנועה כבר למעלה מ- 30 שנה, צברתי הבנה רחבה באנטומיה ובריפוי נוירואנטומי, הכירות מעמיקה של התהליכים המתרחשים בתוך הגוף ומומחיות רבה בטיפול בפציעות ספורט. המפתח להצלחת הטיפול מתחיל בעיני באבחון נכון ומדויק שלאחריו אני מתאים לכל מטופל תוכנית טיפולים המשלבת טיפולי מגע במגוון שיטות, תוכנית תזונה אישית והמלצות לאורח חיים בריא.

מהניסיון שלי עם מטופלים הסובלים מספונדילוליזיס, ספורטאים מכל הגילאים וגם  מבוגרים שאינם ספורטאים, כבר לאחר מספר טיפולים ניתן להרגיש שינוי משמעותי הן בהפחתת הכאבים והסבל והן בשיפור טווח התנועה.

 

סובלים מספונדילוליזיס?
מוזמנים ליצור עימי קשר בטלפון –
03-5711999
ולתאם מועד לפגישת ייעוץ ולהתחלת הטיפול שיביא לכם הקלה משמעותית

אנטוניו טרו | טיפול בסופנדילוליזיס | קליניקה לכאב | הרבליסט קליני | נטורופת | בית הרופאים | רחוב הברזל 11רמת החייל תל אביב טלפון – 03-0711999

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548