מוזמנים להתקשר: 03-5711999

סויה וסרטן השד

סויה וסרטן השד

איזופלבונים (Isoflavones) הם תת-קבוצה מבין מאות רכיבי המזון הנקראים פיטוכימיקלים. פיטוכימיקלים אינם רכיבי מזון חיוניים, אך לא אחת יש להם השפעות בריאותיות חשובות ומיטיבות. מספר צמחים מכילים כמויות קטנות של איזופלבונים, אך מבחינה תזונתית פולי סויה ומוצרי סויה הם המזונות השכיחים היחידים שמספקים כמות משמעותית של רכיבים אלה. צריכת האיזופלבונים משתנה ממקום למקום ברחבי אסיה. ביפן ובאזורים מסוימים בסין צורכים מבוגרים בין 20 ל-25 מ"ג איזופלבונים ליום.

האיזופלבונים שייכים למשפחת הפלבנואידים שאלו חברים במשפחת הפיטוכימיקלים הגדולה ביותר- משפחת הפנולים.
גנסטין ודצין הם האיזופלבנים העיקריים במשפחת הפלבנואידים.

האיזופלגונים נוצרים בצורת גליקוזידים, במעי הם הופכים תהליך הידרוליזה ומשתחררים בצורת האגליקונים שלהם. אותם אגליקונים נספגים במעי, ובמקרה של דצין הם מסוגלים לעבור ב- 30% מהאוכלוסיה למטבוליט פעיל יותר.

 

המבנה המרחבי של האיזופלבונים דומה למבנה המרחבי של הורמון המין הנשי, אסטרוגן, והדמיון הגדול בין השניים הוליד את הכינוי המפורסם: פיטואסטרוגנים.
יחד אתו הגיע כתב אישום מורחב שתולה בהם קשר למגוון תחלואים ותופעות הקשורות לרמות גבוהות של אסטרוגן.

אחד הסעיפים המובילים בכתב האישום הזה הוא הקשר לסרטן השד.
סרטן השד הינו אחד הסרטנים השכיחים יותר בעולם המערבי.
 ב- 75% מגידולי סרטן השד אכן מבטאים רצפטור לאסטרוגן ומכונים ER+,
 ואכן אחד מגורמי הסיכון לפיתוח של סרטן תלוי אסטרוגן הוא חשיפה גבוהה וממושכת לאורח החיים לאסטרוגן כמו שעלול לקרות במצבים של קבלת ווסת בגיל מוקדם אובדן ווסת בגיל מאוחר ומצבים של הריונות מאוחרים או העדר הריונות. אך לא כל הרצפטורים לאסטרוגן נבראו שווים. בגופינו קיימים שני סוגי רצפטורים: אלפא ובטא.
 בכל הגוף קיימים שני סוגי הרצפטורים אך הפיזור שלהם משתנה בהתאם לרקמה . בשד וברחם יש לנו ריכוז הרבה יותר גבוה של רצפטורים מסוג אלפא,  לעומת זאת בעצם בכלי הדם ובערמונית אצל גברים קיים ריכוז גבוה יותר של רצפטורים מסוג בטא.

העובדה שישנם סוגים שונים של רצפטורים לאסטרוגן, ופיזורם השונה שלהם בגוף הביאו לגילוי ופיתוח של חומרים SERMs  והינם מתאפיינים בזיקה נמוכה יותר לרצפטורים. לאסטרוגן אקטיבציה נמוכה יותר של אותם רצפטורים בהשוואה לליגנד המקורי, האסטרוגן .

בסופו של דבר, כל אותם המאפיינים מובילים לתכונה של השרייה והשפעה חלשה אנטגוניסטית או אגוניסטית לאסטרוגן בהתאם לרקמה בה הם פועלים.
תכונה זו אכן גרמה לאותם מאפיינים לקחת חלק מהטיפול התרופתי לסרטן שד ER +.

 

תרופת הטומוקסיפן הינה בעלת אפקט אנטגונסטי בשד.
אפקט אגוניסטי בעצם וברירית הרחם הוא שמוביל לחיסרון מסוים, וזאת מהסיבה שאנן יודעים כי נטילה ממושכת של תרופת טומוקסיפן עלולה להעלות את הסיכוי לחלות במחלת סרטן רירית הרחם. ולעומת זאת,  אוויסטה בעלת פרופיל סלקטיבי יותר, הינה אכן אנטגוניסטית לאסטרוגן בשד כפי שהיינו רוצים, בנוסף לכך היא גם אנטגוניסטית ברירית הרחם. אך העובדה שהינה אגוניסטית היא מה שהופך אותה גם לתרופה יעילה כנגד אוסטאופורוזיס.

האם ניתן להגדיר איזופלבונים בתור SERMs ?
-מחקרים מראים שכן. בסוף שנות התשעים ממצאים הראו כי קיימת העדפה ברורה של איזופלבונים לקולטני בטא על פני קולטני אלפא. כאמור, קולטני בטא נמצאים בריכוז נמוך מאוד בשד, ולכן הגיע ההבנה שנכון יותר לסווג את האיזופלבונים בתור SERMs  ממקור טבעי לעומת פיטואסטרוגנים.

זו הסיבה שמעתה יש לומר   SERMs במקום פיטואסטרוגנים.

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548