מוזמנים להתקשר: 03-5711999

מדיטציה ותזונה נכונה

 אנטוניו טרויועץ בתחום התזונה הטבעית, קואצ'ר ומטפל אישי.

מדיטציה ותזונה נכונה:


סגנון חיים בריא יכול לשפר את מצב רוחנו והרגשתנו, למנוע מחלות ולתרום לבריאותנו הכללית, וכעת מעלים מדענים את האפשרות כי הוא יכול גם לסייע להילחם בהזדקנות של תאי הגוף.

במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו התגלו לראשונה עדויות לכך שניתן להאט את הזדקנות התאים בגוף באמצעות משטר הכולל תזונה בריאה, התעמלות והרפיה באמצעות מדיטציה.

החוקרים עקבו אחר 35 גברים חולים בסרטן הערמונית, שעשרה מהם התבקשו לנהוג לפי אורח חיים בריא, ואילו 25 האחרים לא התבקשו לעשות שינויים כלשהם בחייהם. בשלושת החודשים העשרה קיבלו ארוחות מוכנות ודלות שומן המתבססות על פירות וירקות, חיטה מלאה ומזונות לא מעובדים. הם גם הלכו לפחות חצי שעה ביום, עשו תרגילי מתיחה המבוססים על יוגה והתאמנו בטכניקת נשימה והרפיה. מדי שבוע השתתפו בפגישה בה קיבלו חיזוקים ממומחים, ונלקח מהם דם לבדיקה.

כבר בשלב מוקדם של המחקר היה ניתן להבחין בשינוי בהתפתחות התאים של עשרת הנבדקים, הקשור לאזור בקצה הכרומוזום הנקרא “טלומר” (Telomere).

טלומרים הם פיסות חלבונים קטנות הקשורות לקצות הכרומוזומים.
לכל כרומוזום יש שני קצוות, כלומר, יש לו שני טלומרים.
הם מגינים על הכרומוזומים ומונעים איבוד מידע גנטי כשתאים מתחלקים. כשהטלומרים נשחקים, גם ההגנה שלהם נשחקת ולכן קיים חשש שהדנ”א לא יועתק בנאמנות לתא החדש.
כתוצאה גוברת הסכנה לתפקוד לקוי של התא שעלול להביא להתפתחות למחלות, כולל סרטן.

 

כשאנחנו מתבגרים והתאים שלנו מתחלקים, הטלומרים מתקצרים, שלמות המבנה שלהם נחלשת ולכן, התבוננות באורכם של טלומרים מאפשרת לבדוק את אורך חייו של תא. חוקרים שואלים אם תהליך ההתקצרות הוא בלתי נמנע, או  שמא אולי ניתן להפסיקו או אפילו להפוך אותו.

במחקר התברר שאם טלומרים מקבלים את העידוד הנכון, הם יכולים אפילו להתארך. “גילינו שהטלומרים של עשרת הנבדקים התארכו ב–30% אחרי שלושה חודשים בלבד”, אמר דין אורניש, פרופסור לרפואה באוניברסיטת קליפורניה, שעבד עם הד”ר אליזבת בלקברן, מומחית לטלומרים שקיבלה ב–2009 פרס נובל לרפואה.

כעבור חמש שנים נוספות בדקו שוב המדענים את דמם של הנסיינים.
התברר כי בקרב קבוצת עשרת הגברים התארכו הטלומרים ב–10% בממוצע,
והם היו ארוכים יותר אצל אלה שנצמדו בנאמנות לסגנון החיים הבריא.
לעומת זאת, בקרב הגברים בקבוצת הביקורת, הטלומרים הצטמקו ב–3% בממוצע.

המחקר שממצאיו התפרסמו בכתב העת “לאנסט אונקולוג’י” נחשב למוגבל בשל מספר המשתתפים הקטן, ויתרה מזו, הוא נערך כחלק ממחקר על סרטן הערמונית. נוסף לכך, לא נבדק בו אם שינויים בסגנון החיים משפיע על הסכנה ללקות בסרטן. עם זאת, אומרים המדענים, ההתמקדות בטלומרים בוצעה בצורה מדעית ולמשך תקופה ארוכה, ומכאן חשיבותו.

“השלכות המחקר החלוצי, והקטן יחסית, עשויות להיות בעלות משמעות גם מעבר לגברים החולים בסרטן הערמונית”, אמר פרופסור אורניש, “אם השינויים הנרחבים האלה בסגנון החיים יקבלו תוקף במחקרים בקנה מידה גדול, הם עשויים להקטין בצורה משמעותית את הסיכון לחלות במחלות רבות ולמות בטרם עת”. הוא הדגיש כי “בגנים ובטלומרים שלנו יש נטייה מוקדמת, אך הם לא בהכרח הגורל שלנו”. 

הד”ר לין קוקס, מומחית לביוכימיה מאוניברסיטת אוקספורד הבריטית, אמרה כי אמנם אי אפשר להסיק מסקנות מהמחקר, אך הוסיפה:
“בסך הכל, הממצאים, לפיהם שינויים בסגנון החיים הם בעלי השפעה חיובית, תומכים בקריאה לאמץ סגנונות חיים בריאים יותר”.

אורניש אומר שהתוכנית שלו קלה וכי כל אחד מעשרת הגברים פעל לפיה חמש שנים ויותר, גם לאחר תום תקופת המחקר. “רוב האנשים מרגישים הרבה יותר טוב כשהם משנים את סגנון חייהם”, הוא אומר, “אנשים נוטים לחשוב שצריך להשתמש בתרופה או טכנולוגיה חדישים כדי שתהיה לכך השפעה משמעותית. אבל אנחנו מגלים כי אלה הבחירות הפשוטות שאנחנו עושים בכל יום שיש להן חשיבות”.

 

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548