מוזמנים להתקשר: 03-5711999

טרשת נפוצה | אנטוניו טרו – תזונה וריפוי טבעי | קליניקה לכאב | טיפול בכאב | בית הרופאים | רחוב הברזל 11 רמת החייל תל אביב

זהירות, מתקפת עצבים! – הכירו את הטרשת הנפוצה

 כ-5,000 איש בישראל חולים בטרשת נפוצה, ובכל שנה מצטרפים אליהם עוד כ-100 חולים נוספים. כך שלמרות שמה, יחסית למחלות אחרות, היא לא כל כך נפוצה, הטרשת, אך היא נקראת כך עקב התפוצה הרחבה של המקומות בהם היא פוגעת בגוף.

מהי בעצם טרשת נפוצה?

הטרשת הנפוצה היא מחלה אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה) והיא פוגעת במעטפת של תאי העצבים – שכבת המיאלין.
מערכת העצבים המרכזית משמשת כ"מרכז הפיקוד" של התפקודים העצביים בגוף: אברי הגוף השונים מעבירים מסרים אל "מרכז הפיקוד", שם הם מעובדים ונשלחים בחזרה אל אברי הגוף אשר מבצעים את הפעולה.
כאשר "מרכז הפיקוד" נפגע, נפגעת ההולכה העצבית ומשפיעה על תפקוד העצב הספציפי אצל כל חולה וחולה. למשל, בהרס שכבת המיאלין סביב העצבים המוטוריים – יופיעו אצל החולה בעיות תנועתיות, ואילו בהרס המיאלין בתאי העצב התחושתיים – יופיעו אצל החולה הפרעות בתחושה.

הסוג הרווח של טרשת נפוצה (אצל כ-85% מהחולים), הוא טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, בה התקפי המחלה פורצים לזמן קצר, ולאחר מכן נעלמים, כאשר ההחלמה מלאה או חלקית. ההפוגות בין ההתקפים אינן קבועות, ונעות בין מספר חודשים למספר שנים.
אצל מעטים מהחולים מדובר בטרשת נפוצה שפירה, בה לאחר ההתקף חלה החלמה או בטרשת נפוצה מתקדמת משנית, שהיא, בעצם, החמרה של הטרשת ההפוגתית (מופיעה אצל כ-40% מהחולים לאחר 10-15 שנים). במצב זה, אצל חלק מהחולים קיים אף מנגנון של ניוון עצבי, הפוגע בתפקוד תאי העצב עצמם.
סוג נוסף, נדיר ביותר, הוא טרשת נפוצה מתדרדרת ראשונית, בו יש התדרדרות קבועה של התסמינים העצביים, ללא הופעת התקפים.

 

מהם הגורמים למחלה?

לצערנו, טרם נמצאו הגורמים לטרשת נפוצה. עם זאת, הדעה הרווחת היא שהגורמים להתפרצות המחלה הם שילוב של גורמים סביבתיים וגורמים גנטיים.
חוקרים משערים כי נגיפים מסוימים, ובעיקר נגיף אפשטיין- בר הגורם למחלת הנשיקה, עלולים להוות גורמי סיכון להתפתחות טרשת נפוצה וכך גם גורמים הקשורים לאקלים ולמידת החשיפה לשמש.
העובדה המוכחת היחידה לגורמי סיכון מוגברים היא דווקא מין החולה; המחלה נפוצה אצל נשים פי 3 מאשר אצל גברים.

 

מהם התסמינים של טרשת נפוצה?

מאחר והמחלה יכולה לפגוע בכל חלק ממערכת העצבים המרכזית, תסמיני המחלה רבים ומגוונים. התסמינים המוכרים והנפוצים יותר הם:

 • תסמינים תחושתיים באברים השונים – עקצוצים, נימולים, "הירדמויות", כּאבים, צריבה, אובדן תחושה וכדומה.
 • עייפות מוגברת
 • פגיעה במוטוריקה עדינה – (רכיסת כפתור, כתיבה על דף, תפיסת חרוז בין האצבעות וכדומה).
 • -פגיעה במוטוריקה גסה (הליכה).
 • הפרעות ראייה (טשטוש, "איבוד פוקוס")
 • חוסר שליטה על הסוגרים (במקרים של פגיעה בעמוד שדרה)
 • תפקוד מיני לקוי, עד אין-אונות.
 • פגיעה בתנועתיות של מערכת העיכול (עצירויות).
 • אבדן יציבות, חוסר שיווי משקל (במקרים של פגיעה במוח הקטן)
 • דיכאון (במקרים של פגיעה בגזע המוח)
 • הפרעות בדיבור (במקרים של פגיעה בגזע המוח).

 

כיצד ניתן לאבחן טרשת נפוצה?

אבחון המחלה נעשה על ידי נוירולוג, בשילוב מגוון רחב של בדיקות לרבות: בדיקות פיזיולוגיות (תחושה, שרירים, רפלקסים), בדיקות דם, בדיקת MRI לזיהוי פגיעה במיאלין, בדיקת EMG לקבלת היקף הפגיעה העצבית, בדיקת QST למדידת רגישות לגירויים וניקור מותני לזיהוי חלבונים המצביעים על תהליכים דלקתיים.

כיצד מטפלים בטרשת נפוצה ברפואה הקונבנציונלית?

הטיפול הקונבנציונלי בטרשת נפוצה נחלק ל-2 סוגים:

 1. טיפול בזמן התקף, בו מקבל החולה סטרואידים לדיכוי מערכת החיסון.
 2. טיפול מניעתי בין ההתקפים, בו מקבל החולה תרופות אשר מטרתן להפחית הן את תדירות ההתקפים והן את חומרתם. התרופות המניעתיות "עובדות" על הפחתת התגובתיות של מערכת החיסון, על הפחתת הרס המיאלין ועל הפחתת הפעילות הדלקתית.

בנוסף, קיימים טיפולים תומכים רבים לטיפול בתסמיני המחלה, החל בטיפול תרופתי (לעייפות, דיכאון ועוד), דרך טיפול פסיכולוגי וכלה בטיפולים משלימים (פיזיותרפיה, הידרותרפיה וכדומה).

 

כיצד מטפלים בטרשת נפוצה ברפואה המשלימה?

מטרת הטיפול המשלים, בדומה לטיפול הקונבנציונלי, היא להפחית את תדירות ההתקפים, למנוע את התדרדרות המחלה,לצמצמם את הופעת התסמינים השונים ולשפר את ההרגשה הכללית.

הטיפול המשלים כולל 5 מרכיבים מרכזיים:

 1. הכוונה תזונתית אישית, אשר הוכחה במחקרים כתורמת להאטת התדרדרות המחלה ולהפחתת ההתקפים.
  המלצות התזונה הכלליות לחולי טרשת נפוצה, כוללות הפחתה בצריכת בשר אדום, סוכר, מלח, מוצרים מעובדים, אלכוהול ועישון, והגברת הצריכה של ירקות, פירות, דגים, סיבים תזונתיים, דגנים מלאים ומזונות המכילים חומצות שומן חיוניות וויטמינים.
  אחד המחקרים הידועים (הפרוטוקול של ד"ר סוואנת), מצא כי תזונה הכוללת 15 גרם שומן רווי ביום, 30 גרם שומן בלתי רווי ביום, 3 ביצים בשבוע וצריכה ללא הגבלה של ירקות ופירות שיפרו מאוד את תפקוד החולים והפחיתו את אחוזי התמותה בקרב חולי טרשת נפוצה.
  חשיבותה של התאמת התזונה האישית, טמונה בקיום דיאטת אלימינציה, בה ניתן לבודד סוגי מזונות אלרגניים אשר מחריפים את התקפי המחלה אצל החולה הספציפי.
  בנוסף, ניתן לאתר חסרים תזונתיים אצל החולה ולהשלימם באמצעות תוספי תזונה מותאמים אישית.
 2. שימוש בצמחי מרפא, אשר הוכח כי הם מסייעים במניעת התדרדרות המחלה ותומכים בחולה במישור הפיזי והנפשי כאחד.
 3. תרגול טכניקות גוף-נפש, דוגמת מדיטציה, יוגה, דמיון מודרך ועוד, אשר הוכחו כמסייעים להפחתת תופעות עייפות, חרדה ותסמינים רבים נוספים. דרך תרגול כזה, ניתן אף להגיע להבנת המקור הרגשי למחלה ולתרומה שלו לתדירות ואופי ההתקפים.
 4. אימון גופני מותאם ומבוקר – יוגה, אימון אירובי, התעמלות במים ואימוני טאי-צ'י הוכחו במחקרים כמסייעים לשיפור תסמיני הטרשת הנפוצה, ותורמים רבות לשיפור תחושתו הכללית של החולה ושמירה על תקינות כלל המערכות בגוף.
 5. טיפול נוירואנטומי – הטיפול הנוירואנטומי מסייע בהקלה על תסמיני הטרשת הנפוצה באמצעות איזון עצבי במערכת העצבים

         כמטפל החוקר מזה עשרות שנים את נושא הכאב ותפקודי המערכת העצבית, צברתי ידע וניסיון רב          בטיפול בחולים הסובלים מכאבים ומבעיות בהולכה העצבית.

  בטיפול בחולי טרשת נפוצה אני משלב ייעוץ תזונתי עם טיפולי מגע ושימוש בטכניקת ריפוי נוירואנטומי, ומתאים לכל מטופל את הפרוטוקול הטיפולי המדויק לו. במהלך השנים לוויתי חולי טרשת נפוצה רבים שהגיעו אלי עם מגוון רחב של  סימפטומים. במרבית המקרים, הם דיווחו על הקלה ניכרת בכאבים ובמגבלות מהם             סבלו ועל שיפור משמעותי באיכות חייהם, כבר לאחר מספר מצומצם מאוד של טיפולים. 

בית הרופאים הברזל 11 רמת החייל תל אביב

נייד – 0525090055

מוקד זימון תורים- 035711999

עלות פגישת ייעוץ 300 ש"ח

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548