מוזמנים להתקשר: 03-5711999

זיהוי מוקדם של סימפטומים למחלת הסרטן

זיהוי מוקדם של סימפטומים למחלת הסרטן

זיהוי מוקדם של מחלת הסרטן עשוי להעלות באופן משמעותי את סיכויי הצלחת הטיפול בה. עם זאת, מכיוון שרבים מהתסמינים של מחלות הסרטן השונות דומים לתסמינים של מחלות אחרות, פשוטות ושכיחות יותר, לרוב לא מתייחסים אליהם כאל סימפטומים של מחלות אלו. בעזרת הכתבה הבאה תוכלו לדעת מהם התסמינים העיקריים של 9 סוגי סרטן שכיחים, אשר ידליקו אצלכם נורות אזהרה, יגרמו לכם להיות יותר מודעים לבריאותכם ובכך תוכלו לשמור על חייכם ועל חיי יקיריכם.  

 

 1. סרטן המעי הגס

סרטן זה, שנחשב לאחד מסוגי הסרטן המסוכנים והקטלניים ביותר בישראל ובעולם המערבי, מצמיח גידולים ממאירים בדפנות המעי הגס. כאשר מאבחנים אותו בשלביו המוקדמים, סיכויי הצלחת הטיפול בו גבוהים מאוד. אימוץ אורח חיים שכולל פעילות ספורט קבועה, אכילת מזון עשיר בסיבים תזונתיים, הפחתה בשתיית האלכוהול ובאכילת בשר בקר מעובד יכולה לעזור להפחית את הסיכון ללקות במחלה זו.

 

דם בצואה

הופעת דם בצואה יכולה אמנם להצביע על מחלות וסיבוכים שונים בקיבה ובמעיים אך גם על מחלת סרטן מעי הגס. על כן, הופעת דם בצואה או צואה שחורה, גם אן מדובר בכמות זניחה, מחייבת בדיקה והתייחסות רפואית בהקשר למחלה זו.  

 

פעילות מעיים איטית או מהירה

פעילות מעיים שאינה מתפקדת באופן תקין, הגורמת לשלשולים או לחלופין לעצירויות קשות וקיצוניות לאורך זמן, היא אחת מהסימפטומים המרכזיים של סרטן מעי הגס. אמנם שלשול ועצירות תוקפים אותנו לרוב, ולא נחשבים לתופעה חריגה, אבל במקרים בהם תופעות אלו לא חולפות אחרי מספר שבועות או שאינן מגיבות לטיפול תרופתי  – עולה החשד למחלת הסרטן. 

 

סימנים נוספים:

 1. כאבי בטן חמורים
 2. גושים בבטן
 3. ירידה לא מוסברת במשקל 

 

 

 1. סרטן השחלות

סרטן זה אשר פוגע ברקמות של השחלות, נוצר בעיקר אצל נשים בגיל 50 ומעלה, אך גם נשים צעירות עלולות ללקות בו. הסיבות להיווצרות סרטן זה לא ידועות במלואן. הסיבות הידועות נעוצות בחלקן בתורשה גנטית, מאי כניסה להריון או כתוצאה מטיפול פוריות.

 

הפרעות בעיכול

תופעות כמו נפיחות, בחילות, גזים, עצירות, כאבי בטן ושלשולים יכולים להעיד על מחלת סרטן השחלות. מכיוון שהרבה נשים חוות רגישויות אלו במערכת העיכול, המחשבה כי סרטן השחלות עלול לגרום לתופעות אלו ברוב המקרים לא עולה. לכן חשוב לבדוק תסמינים אלו ולשלול אפשרות זו.

 

סימנים נוספים:

קשיים באכילה או תחושה מהירה של שובע  

כאבים באגן ובגב התחתון

מתן שתן בתדירות גבוהה

דימום חריג מהנרתיק, לאחר גיל המעבר (סימן נדיר)

עייפות קיצונית

 

 

 1. סרטן העור

סרטן העור תוקף את פני שטח העור, כאשר גידוליו הממאירים שולחים גרורות אל תוך הגוף. הסיבה העיקרית להופעת סרטן זה היא חשיפה מרובה לשמש, בעיקר אצל אנשים בהירי עור. למרות שמספר האנשים שמפתחים מחלה זו עולה עם הגיל, כמעט שליש מהאנשים שמאובחנים במחלה זו בשנה הם מתחת לגיל 50.

 

 

שינוי בגודל, בצורה ובצבע של שומה או נקודת חן

רוב השומות ונקודות החן שעל גופנו לא מזיקות, אולם חלקן יכולות להעיד על סרטן העור. שומות ונקודות חן חדשות על העור, שומות ששינו את צבען, צורתן או את גודלן במהלך כמה שבועות או חודשים ושומות שמרקמן השתנה והפך לפריך, שמנוני או מדמם  – כולן תסמינים לסרטן העור. גם אם אתם לא רואים צורך לבחון את הנקודות שעל גופכם, חשוב מאוד לבדוק אותם מעת לעת, שכן כל אחד יכול לחלות בסרטן העור. אבחון שכזה יכול להציל חיים גם מפני הסוגים הקטלניים ביותר של סרטן העור כמו מלנומה ממאירה.

 

הופעת פצעים על העור שאינם חולפים לאחר כמה שבועות

לעור יש יכולות טובות מאוד לתקן חלקים פגומים בו, אבל במקרים מסוימים פצעים בעור אינם חולפים גם לאחר כמה שבועות. המקרים הללו יכולים להעיד על מחלת סרטן העור. לכן, אם אתם מבחינים בפצע על עורכם או שאינו חולף לאחר מספר שבועות, ייתכן והוא תסמין של סרטן העור.

 

הופעת כתמים על העור או שינוי מרקם העור

אם ישנם כתמים על גופכם שהופיעו בעבר ומעולם לא טרחתם לבדוק אותם, או כתמים חדשים וכמו כן, שינויים אחרים בחלקי העור (שינוי צבע ומרקם) חשוב מאוד לאבחן אותם כי הם עלולים להיות גם כן תסמינים של סרטן העור.

 

 

 1. סרטן השד

סרטן השד מתחיל בשלביו הראשונים כגושים לא כואבים בשדיים ולאחר מכן, שולח גרורות ויכול להתפשט אל המערכת הדם ולשאר חלקי הגוף. אבחון מוקדם של המחלה, טרם התפשטות הסרטן בגוף, מעלה רבות את הסיכויים להחלמה ממנו. למרות שהסרטן השד נפוץ בעיקר אצל נשים שחצו את גיל 50, כל אישה בכל גיל יכולה לחלות במחלה זו, לכן חשוב מאוד לבדוק את התסמינים הבאים. יש לציין, שגם גברים עלולים ללקות בסרטן השד, אך מקרים אלו נדירים.

 

הופעה חריגה של גושים או נפיחויות בשדיים

אחד הסימנים הנפוצים ביותר לסרטן השד הוא הופעת גושים, נפיחויות, או בצקות בשדיים. גושים ונפיחויות אלו לא בהכרח מלווים בכאב ולכן, גם אם סימנים אלו לא מפריעים בשגרת היום, חשוב מאוד לבדוק אותם אצל רופא, בבדיקת ממוגרפיה.

 

הופעה של אדמומיות, גבשושים וגומות על השדיים

שינויים חיצוניים על השדיים כמו הופעת אדמומיות, גבשושים או משקעים (כמעין גומות) על עור השדיים, עלולים להיות תסמינים לסרטן השד. גם אם נראה לכן כי הופעתם של סימנים אלו זניחים או מזעריים, אל תקלו בהם ראש – במקרה ומדובר במחלה זו, בדיקה מוקדמת של תסמינים אלו, עשויה לאבחן את המחלה כבר בשלביה הראשונים. 

 

שינוי במיקום הפטמה, פריחה בפטמה או הפרשה של נוזלים מהפטמה

שינויים במרקם הפטמה כמו קילוף העור, הופעה של פריחה, התעבות הפטמה, שינוי של צורתה ומיקומה של הפטמה (כמו שקיעתה פנימה או השטחה שלה) או הפרשה של נוזלים ממנה, עלולים להיות סימנים מוקדמים לסרטן השד. לכן, גם אם נראה לכם שסימנים אלו יחלפו עם הזמן, בדקו אותם מיד אצל הרופא.

 

סימנים נוספים:

כאבים מתמשכים בשדיים או בבתי השחי

הופעתם של ורידים מנופחים באופן לא אחיד על השדיים

הופעת נפיחות בבתי השחי או סביב עצם הבריח

הופעת פצעים על השדיים

 

 

 1. סרטן הריאות

סרטן קטלני זה, אשר נפוץ בקרב גברים ונשים, מצמיח גידולים בכל חלקי הריאות ובכך הורס אותן. באופן נחרץ, הסיבה העיקרית להיווצרות סרטן זה נגרמת מעישון פסיבי ואקטיבי של סיגריות, סיגרים, נרגילות ושאר אמצעי עישון אחרים.

 

קוצר נשימה

אם אתם שמים לב שאתם מרגישים חסרי אוויר יותר מהרגיל, גם בזמן מנוחה ולפרקי זמן ארוכים או שנשימותיכם מלוות בצפצופים, ייתכן ואלו תסמינים למחלת סרטן הריאות. אם קוצר הנשימה נובע מדלקת בבית החזה שלא חולפת מכיוון שהיא לא מגיבה לטיפול תרופתי, זה עלול להיות סימן נוסף להופעת המחלה. 

 

שיעול מתמשך שאינו חולף או שיעול עם הפרשה דמית

הופעה של שיעול ארוך אינו דבר נדיר, במיוחד לאחר הצטננויות שמלוות בליחה ונזלת. אולם, אם השיעול אינו חולף אחרי 3 שבועות ואף מחמיר, זהו סימן שצריך להדליק אצלכם נורת אזהרה. גם אם אתם חשים בטוב ורק לוקים בשיעול הטורדני והמתמשך, בין אם אתם מעשנים או לא, חשוב לבדוק את ההיתכנות של מחלת סרטן הריאות. מקרים חריגים יותר של שיעול, המלווה בדם, ליחה דמית – גם אם מדובר בכמות קטנה מאוד – מחייבים בדיקה מיידית עם הרופא שלכם.

 

סימנים נוספים:

הופעתם של כאבים חדים בבית החזה או בכתפיים בעת לקיחת שאיפה עמוקה

נפיחות באזור הצוואר, ובעיקר באזורי בלוטות הלימפה

קשיי בליעה של מזון ומים

עייפות ותשישות קיצונית מתמשכת

 

 

 1. סרטן הקיבה

סרטן זה מתרחש עם היווצרות תאים סרטניים בדפנות הקיבה, אשר מתפשט לבלוטות הלימפה ולאיברים הסמוכים לקיבה. עד היום אין יודעים מדוע סרטן זה נוצר ומה הגורמים לו, יש הסוברים שהוא נוצר כתוצאה מצריכה גבוהה של מזון מעושן ומשומר. סרטן זה נפוץ לרוב בין אנשים בגילאי 65. 

 

ירידה דרסטית במשקל ללא כוונה 

במהלך השנים, לתקופות מסוימות, ישנן תנודות במשקל שלנו שנגרמות מכל מיני סיבות, גם כאשר אנו לא מכוונים אליהן. אולם, ירידה במשקל שמתרחשת בזמן שאתם מנהלים אורח חיים תקין, מבלי שעשיתם בו שינויים קיצונים, עלולה להיות אחד מהתסמינים לסרטן הקיבה.

 

קלקול קיבה מתמשך

למרות שבעיות עיכול וקלקולי קיבה יכולים לתקוף אותנו מפעם לפעם בעקבות שלל סיבות, הן עלולות להיות גם תסמינים למחלה זו. קלקולי קיבה או בעיות עיכול (כמו למשל הרגשת נפיחות או מלאות קשה) שמלוות בכאבים חזקים, בעיות עיכול שמופיעות בפתאומיות – ללא כל סיבה שעולה על הדעת, או אם בעיות עיכול שמתרחשות באופן עקבי ומתמשך הן חלק מהן. גם אם בסופו של דבר הסיבה שגרמה לבעיות אלו הייתה הרבה יותר קלה ופשוטה ממחלה זו, חשוב ליידע את הרופא שלכם עליהן. 

 

סימנים נוספים:

הופעת דם בצואה או צואה שחורה

הקאות ובחילות

חוסר תאבון כללי ומתמשך

 

 

 1. סרטן הפה

סרטן הפה מתרחש כאשר גידולים ממאירים צומחים על חלל הפה, הלשון, השפתיים והחניכיים, וכמו כן גם על בלוטות הרוק, השקדים והלוע. כאשר סרטן הזה שולח גרורות הוא פוגע לרוב במערכת הלימפטית ויכול אף לפגוע בראש ובריאות. הוא נפוץ בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 40 ומתפתח אצל גברים יותר מאשר נשים. הפסקת עישון סיגריות וקיצוץ בצריכת אלכוהול יכולים לעזור בהפחתת הסיכון ללקות במחלה זו.

 

כיבים בפה או על הלשון שנמשכים יותר מ-3 שבועות

לאנשים רבים מופיעים פצעים (אפטות) בפה או על הלשון כתוצאה משינויים במזג האוויר, לחץ נפשי או מערכת חיסונית חלשה. אבל פצעים שכאלו שלא נרפאים אחרי 3 שבועות עלולים מאוד להיות תסמינים של סרטן הפה. בדרך כלל תאי רירית הפה מחדשים את עצמם כל שבועיים בערך, כך שפצעים, סדקים וגלדים בחלל הפה ועל הלשון שלא חולפים, גם אם הם אינם כואבים יותר, יכולים להיות תסמינים לסרטן הפה.

 

סימנים נוספים:

כתמים אדומים או לבנים בחלל הפה

כאב לא מוסבר בפה או באוזן

גוש לא מוסבר בצוואר

כאב גרון חזק במיוחד

קול צרוד או קושי בבליעה

נפיחות ודימומים בחלל הפה

שינויים בצבע של השפתיים, החניכיים, הלשון והלחיים הפנימיות.

סימפטומים של סוגי סרטן

 

 

 1. סרטן הגרון

סרטן הגרון הוא היווצרות גידולים ממאירים בקירות הגרון ובמיתרי הקול אשר יכולים להתפשט לוושט, לצוואר ולבלוטות הלימפה. ניתן למנוע את הופעת סרטן הגרון והופעתם של גידולים באזורים הסמוכים לו על ידי שינוי באורח החיים. הפסקת העישון, הפחתה בצריכת אלכוהול ושמירה על משקל תקין יכולים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן מסוג זה.

 

גושים או נפיחויות בגרון או בצוואר שנמשכים יותר מ-3 שבועות

כאבי גרון דלקתיים יכולים להיות מלווים בנפיחויות ובגושים, אך אם אתם מבחינים בגוש או נפיחות באזור הגרון או הצוואר שנמשכים 3 שבועות או יותר זה עלול להיות תסמין למחלה. בין אם הנפיחויות או הגושים גדולים או קטנים, כואבים או לא מורגשים, קבעו פגישה עם הרופא שלכם, לשלילה או לאבחון סרטן הגרון, הצוואר ובמקרים מסוימים גם סרטן הלימפומה.

 

קול צרוד מאוד

עבור רוב האנשים הופעת קול צרוד אינה נחשבת לתופעה חריגה – היא יכולה להופיע בעקבות הצטננות קשה, דלקת בגרון, או מאימוץ רב של מיתרי הקול. אולם, קול צרוד יכול להיגרם על ידי תאים סרטניים שגדלים על מיתרי הקול או על העצבים ששולטים במיתרי הקול, בייחוד בקרב אנשים שמעשנים. אם נתקפתם בקול צרוד שנמשך לאורך זמן, יותר מ-3 שבועות, הוא עלול להיות סימפטום לסרטן בתיבת הקול או הגרון.

 

כאב בוושט או קושי בבליעה  

כאשר אנו בולעים את המזון, הוא עובר בוושט שלנו אל הקיבה. אם אתם נתקלים בקושי או בכאב מסוים בעת הבליעה של המזון, או בתחושה שהמזון בוושט נתקע ולא ממשיך הלאה, בדקו זאת באופן מידי עם הרופא שלכם, כי אלו עלולים להיות תסמינים לסרטן הוושט.

 

סימנים נוספים:

הקאות מתמשכות

שיעול שאינו עובר או שיעול עם דם

ירידה לא מוסברת במשקל

 

 

 1. סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא אחד מהסוגים הנפוצים של סרטן בקרב גברים, בעיקר בגילאי 70 ומעלה. סרטן זה הוא למעשה גידול ממאיר בבלוטת הערמונית, השייכת למערכת הרבייה של הגבר וממוקמת באזור שלפוחית השתן. 

 

בעיות במתן השתן 

אחת מתופעות הזקנה הנפוצות בקרב גברים היא בעיות רבות במתן השתן, אולם תופעות אלו גם עלולות לנבוע מסרטן הערמונית, ולכן אין להקל בהן ולראותן רק כחלק טבעי מתהליך ההזדקנות. בעיות כמו צורך לתת שתן בתדירות גבוהה או קושי במתן השתן, זרם חלש של שתן או אי יכולת להתאפק לפני מתן השתן, הם הסימפטומים העיקריים של מחלה זו.

 

סימנים נוספים:

דם בשתן

צריבה בעת מתן שתן

דם בזרע

 

רק בריאות אנטוניו

לפגישת ייעוץ לחיים בריאים ומאושרים : 035711999

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548