מוזמנים להתקשר: 03-5711999

אנטי אוקסידנטים

אנטי אוקסידנטים

אנטי- אוקסידנטים הם חומרים המונעים היווצרות של חלודה וכל צורה אחרת של חמצון. חומרים המכילים חמצן גורמים להיווצרות של רדיקלים חופשיים העלולים להזיק לחומר הגנטי, לחלבונים ולשומנים המצויים בתאים. עודף של רדיקלים חופשיים יכול לגרום להאצת תהליך ההזדקנות ולמחלות כרוניות רבות , לרבות סרטן.

מהם רדיקלים חופשיים?

רדיקלים חופשיים הם אטומים שמספר האלקטרונים שלהם אינו זוגי, ולכן מצבם האנרגטי אינו יציב. יש להם אנרגיה רבה מדי " המבקשת " להתפרץ.

ההתפרצות נעשית כאשר הם "סוחבים" אלקטרון מאטום אחר, מעבירים לאטום זה את כל האנרגיה העודפת שלהם והופכים אותו לרדיקל חופשי, וחוזר חלילה. תוך כדי כך ניזוק החומר שבו מתרחש התהליך. מקום הפגיעה קובע את סוג הנזק . תהליך גרימת הנזק נקרא " עקה אוסידטיבית".

כיצד נוצרים רדיקלים חופשיים?

א. ייצור פנימי

רדיקלים חופשיים נוצרים , בראש ובראשונה , בתהליך הנשימה הרגיל בגוף. החמצן שאנו נושמים משתתף בתא בתהליכים של שחרור אנרגיה מן המזון. תהליכים אלה כרוכים במעבר של החמצן דרך מספר שלבים, שבהם נוצרים חומרים הנקראים תוצרי חמצן פעילים ׁׁׁׁׂ Reactive Oxygen Species- ובקיצור ROS – שהם למעשה רדיקלים חופשיים. חומרים אלה הם: רדיקל סופראוקסיד רדיקל נידרוקסיל ומימן על חמצני H2O2 שתמיסתו המימית ידועה כמי חמצן. חלק מאותם תוצרי חמצן פעילים זולגים אל מחוץ לתהליך שחרור האנרגיה ומזיקים לגוף כרדיקלי חופשיים.

ב. חדירה מבחוץ

רדיקלים חופשיים אחרים נוצרים בגוף כתוצאה מחדירת חומרים רעילים , כגון תכשרי ריסוס והדברה הדבוקים לפירות ולירקות שאנחנו אוכלים. גם סיגריות , קפה, אלכוהול. עשן תעשייתי, קרינה על סגולה, עשן מכוניות ועוד ועוד רעלים אחרים גורמים לייצור רדיקלים חופשיים.

הנזק שברדיקלים החופשיים

הרדיקלים החופשיים עלולים לגרום נזקים בחלקים השונים של התא:

א. מעטפת התא

נזק חמצוני לשומנים המרכיבים את מעטפת התא פוגע בשלמות המעטפת שתפקידה לשמור חומרים חיוניים בתוך התא, למנוע מחומרים מזיקים להיכנס לתוך התא ולהכניס חומרים אל התא או להוציאם ממנו כאשר יש צורך בכך.

הנזק החמצוני משבש את פעילות התא בהקשר זה באופן שמשנה את הרכב החומרים התוך תאיים ומפריע לפעילות התקינה של התא. הנזק לשכבות השומניות במעטפת התא גורם בהמשך לנשק לשכבת החלבונים ולהיווצרות חומרים בשם אלדהידים, אשר להם נודעת השפעה חשובה לגבי מות התא בהמשך.

ב. ציטופלסמה

נזק חמצוני לאברונים המצויים בציטופלסמה יכול לגרום להפרעה בייצור חומצות אמינו ובבניית חלבונים ואנזימים חיוניים לתפקוד התא, לפגיעה במערכות שחרור האנרגיה בציטופלסמה (מיטוכונדריה) ולפגיעה באברונים האחרים בתא על ידי פגיעה בממברנות שלהם. כך נמנעת פעילותם הנורמלית החיונית של האברונים בתא.

ג. גרעין התא

פגיעת רדיקלים חופשיים בגרעין התא גורמת נזק לחומר הגנטי (DNA) ולהפרעה בתפקוד התא, להתפתחות מחלות שונות ובעיקר לאפשרות של הפיכת התא מנורמלי לסרטני.

חיוניות הרדיקלים החופשיים

הגוף זקוק לרדיקלים החופשיים לביצוע חלק מפעילויותיו.

  1. אנזימים ממשפחת הפראוקסידזים מזרזים תהליכי בנייה ופירוק, תוך כדי שימוש בכוח המחמצן של מימן על חמצני. למשל , בתהליך הסינתזה של הורמון התריס בבעלי חיים, של ליגנין בצמחים ושל אנטיביוטיקות בחיידקים ובפטריות.

2.תאי הדם הלבנים זקוקים לרדיקלים חופשיים לאחר שבלעו מיקרואוגניזמים כדי להשמידם ( בתהליך הקרוי פגוציטוזיס).

  1. מערכת הרבייה יש יצירה מכוונת של סופראוקסיד ומימן על חמצני, לצורך הפעלת תאי הזרע ואטימת הביצית לאחר ההפרייה.
  2. ROSמזרזים את תהליך הטופופטוזיס : ותוצר האונקוגן 2- bcl , המעכב אפופטוזיס, פועל כאנטי אוקסידנט.
  3. רדיקלים חופשיים נחוצים גם בתהליך שחרור האנרגיה בתא.
  4. הם חשובים גם בוויסות גדילת תאים ואותות תוך תאיים.
  5. שמור להם תפקיד חשוב בתהליך הנקרא cekk senescence הקשור למערכת הטלומרים להפסקת ההתחלקות של התא.

איזון בין הצורך והנזק ברדיקלים החופשיים

אפשר לומר כי תאים חיים מתפקדים הודות לאיזון עדין מאוד בין הצורך בחמצן מולקולרי (O 2) לשם קיום תהליכי הנשימה ווריאציות אחרות של השימוש בחמצן זה ובין הצורך ברמה נמוכה של תוצרי החמצן הפעילים.

תוצרים אלה מיוצרים בזמן , ובכמות מוגדרים מאוד. חוסר איזון הגורם לייצור עודף גדול של רדיקלים חופשיים או לקבלתם מבחוץ יכול לגרום נזק חמור ברקמות, ואף למוות.

ROS גורמים מצד אחד נזק לחומר הגנטי של התא, ובכך יוצרים שינויים המוליכים להיווצרות סרטן, ומצד שני גורמים לאפופטוזיס ומשפיעים על cell senescence שני מנגנונים להגנה מפני היווצרות סרטן.

מנגנוני ההגנה נגד רדיקלים חופשיים הם:  ( אנטי- אוקסידנטים)

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548