מוזמנים להתקשר: 03-5711999

אכילה כפייתית

אכילה כפייתית

אנטוניו טרו
יועץ בתחום התזונה הטבעית, קואצ'ר ומטפל אישי מסביר על אכילה כפייתית

 

אכילה כפייתית היא אחת מהפרעות האכילה הפחות מוכרות בקרב הציבור, חרף שתוצאותיה מוכרות בהחלט.
אנשים הסובלים מהפרעה זו מתאפיינים באכילה מרובה ובלתי רצונית אשר גורמת, כמובן, לעלייה משמעותית במשקל.

ישנם לא מעט אנשים שמגזימים בכמות המזון שמכניסים לגופם,
ואף ריכוז גדול יותר של אנשים המגיעים למצב של משקל עודף ואפילו משקל קיצוני.

לא כולם סובלים מהפרעת אכילה כפייתית. אצל הזללנים הכפייתיים, האכילה מורגשת כבלתי נשלטת, ולעיתים אף בלתי רצונית. אותו אדם חש חרדה גדולה ומצוקה פנימית, וההתמודדות שלו, הדרך היחידה שמצליחה להשקיט ולו לרגע, את המתח הגדול הזה היא האכילה.

 

התקף אכילה עלול להמשך זמן רב, בו האכלן דוחס לגופו כמויות עצומות של מזון- כמובן שמעבר לכמות שצריך, ולמרות שכבר מרגיש ששבע.
בניגוד לסובלים מבולימיה, האכלנים הכפייתים אינם חשים צורך בטיהור גופם ולהפטר מכמויות האוכל שדחסו לתוכו- הם מסיימים את התקף הזלילה וזהו. ללא הקאות וללא ניסיונות לרדת במשקל.

 

הפרעת אכילה זו נובעת בדרך כלל מחוסר יכולת של החולים להתמודד עם רגשות קשים, מחשבות מטרידות והתמודדויות בחיים, זהו הנתיב אליו פונים ברגעי המשבר שלהם.
בצורה זו האוכל הופך להיות אמצעי התמודדות עם כל תחושה של חוסר נוחות, והרגיעה היחידה יכולה להיות מושגת כאשר הגוף מפוצץ במזון עודף.
אך הרגיעה הזו זמנית בדרך כלל, משום שהאכילה המרובה, חוסר השליטה וההשמנה גורמים לתחושות אשמה קשה, ולעיתים אפילו לדיכאון וחרדה נוספת, אשר מעוררת את כל הגלגל מהתחלה.

סימפטומים

יש להבחין בין אכילה כפייתית לאכילה מרובה "נורמאלית", ולבולימיה. אכילה כפייתית מאופיינת בצריכה עודפת של מזון באופן קיצוני לעיתים קרובות (ולא רק בסיטואציות או באירועים מיוחדים)  המלווים בתחושה סובייקטיבית שאי אפשר לעצור את הזלילה, ושזה בכלל לא משנה מה אוכלים (כלומר, לא מדובר באכילה מרובה מפני שיש אוכל טעים במיוחד). האכילה בדרך כלל בצורה של התקף, היא מהירה מאוד וגורמת בסופו של דבר לתחושה של לחץ, חוסר נוחות ומחנק (מבחינה פיזית).

יחד עם זאת, הם לא מקיאים ולא מחפשים דרך להפטר מכל המזון הזה (כמו בבולימיה). כן אפשר לראות תקופות של דיאטות קיצוניות. אכילה כפייתית אינה קשורה למצב של רעב, ולכן גם אחרי ארוחה נורמאלית יכול לבוא התקף פתאומי של זלילה, שקשור למעשה רק למצב נפשי.

רוב האכלנים הכפייתיים מתביישים בהתקפי האכילה (שלרוב גם אינם אסתטיים במיוחד), ומקיימים אותם כשהם נמצאים לבד. לאחר מכן הם חשים גועל מעצמם, המלווה בתחושת דחייה, ברגשות אשם ובתחושות דיכאון.

בדרך כלל ניתן לראות אצל אכלנים כפייתים עלייה משמעותית במשקל, אך לעיתים התמונה היא של תנודות קיצוניות במשקל הגוף. האכילה הכפייתית מלווה לרוב בתחושות של דיכאון, ירידה בתפקוד, ולעיתים קרובות גם ירידה בחשק ובתפקוד המיני.

גורמים

הפרעות האכילה נשענות על בסיס נפשי, פיזיולוגי וסביבתי- תרבותי.
בתרבות המערבית האוכל מהווה גורם מנחם ומפצה. לא אחת הורים מציעים לילד שלהם פיצוי בצורת ממתק. מן תחפושת שהשלכותיה יורגשו אחר-כך.
קשיים נפשיים הנובעים מגנטיקה או מחוויות מסויימות גורמים לאנשים לחפש הקלה בדרכים המוכרות להם, והם עלולים להתפתות ולפנות אל האוכל כמוצא.

המצב הזה הוא בעצם מעגל שמזין את עצמו, משום שתוצאות האכילה הכפייתית גורמים בתורם לירידה נוספת במצב הרוח ובתחושת השליטה שכל כך חשובה לכל בני האדם, ולכן מחריפים עוד יותר את חומרת הבעיה ובזאת חוזר חלילה. יש לציין שישנם אנשים בעליי נטייה גנטית לפיתוח הפרעות אובססיביות, העשויות להתבטא גם כאכילה כפייתית.

טיפול

טיפול באכילה כפייתית מצריך התייחסות למאפיינים נפשיים ולמאפיינים פיזיולוגים. בפן הפיזיולוגי, לאכילה הכפייתית עלולות להיות השלכות בריאותיות, כגון: סוכרת, כולסטרול, קוצר נשימה, בעיות הורמונליות שעשויות לפגוע בפריון, קושי בהליכה, עייפות ועוד.

לכן, קיים צורך לשלוט באכילת היתר, ולדאוג לתפריט מאוזן ובריא עבור המטופל, ולספק לו אמצעי שליטה שיסייעו בדחף לאכול.
לעיתים שימוש בתרופות נוגדות דיכאון או חרדה עשוי לעזור להורדת האובססיביות שבאכילה.

בנוסף,
על הטיפול להיות מלווה בתמיכה פסיכותרפויטית שמטרתה להוות משענת למטופל, מקום בו יוכל לזהות את המצוקה הנפשית שהביאה מלכתחילה לפנייה לנחמה שבאוכל. לאחר מכן, יש למצוא דרכי התמודדות יעילות יותר לאותן מצוקות, שאינן פוגעות בבריאותו ובתפקודו של החולה.

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548