מוזמנים להתקשר: 03-5711999

אורח חיים בריא ותזונה בריאה

אורח חיים בריא ותזונה בריאה

אנטוניו טרו
יועץ בתחום התזונה הטבעית, קואצ'ר ומטפל אישי מסביר איך משלבים אורח חיים בריא ותזונה בריאה


סימפטומי מחלות


דיאטה חסרה, עודפת או לא מאוזנת עלולה לגרום להשלכות שליליות על הבריאות, דבר שעלול להתפתח למחלות כמו מחלת לב כלילית, השמנה, דלדול עצם, או צפדינה, כמו גם לבעיות פסיכולוגיות והתנהגותיות.
בנוסף, בליעה של חומרים רעילים ( עופרת, כספית, PCB או דיוקסינים),
עלולה לגרום להרעלה ולתוצאות קטלניות, כתלות במינון.

 

ישנן שש קבוצות עיקריות של חומרי תזונה שהגוף האנושי צריך:

פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים, ומים.
אם רוצים לשמור על תפקוד גוף בריא חשוב לצרוך את שישת אבות המזון הללו על בסיס יומיומי.

תזונה לא מאוזנת באבות המזון עלולה לגרור פגיעה בבריאות, הן עקב עודף או מחסור. ההשפעה היא מצטברת וניכרת בדרך כלל רק לאחר זמן מה. לדוגמה, תזונה עתירת שומנים, ובפרט אכילה של שומן רווי (בשר שמן, חמאה, ביצים) או של שומן מוקשה (שעבר תהליך כימי, שבו הפך משומן לא רווי לשומן רווי), עלולה להעלות את רמת השומנים בדם ובמיוחד להעלות את רמות הכולסטרול והטריגליצרידים בדם, להוביל לטרשת עורקים, גורם התמותה העיקרי בעולם המערבי.

היות שרוב מרכיבי המזון מעורבים גם בתקשורת בין-תאית (כאבני בניין שמאפשרים תקשורת זו או כחלק מהורמון או מזרם איתות), חוסר או עודף של חומרי תזונה משפיע באופן עקיף על התפקוד ההורמונלי. מסיבה זו, הורמונים, אשר מווסתים את הביטוי של גנים, מהווים קישור בין התזונה של בעל חיים לבין הדרך בה גנים שלו באים לידי ביטוי (הפנוטיפ שלו). הדרך בה קשרים אלו פועלים ועוצמתם היא דבר המצוי במחקר, אבל מחקרים מהתקופה האחרונה הדגימו את התפקיד המרכזי של תזונה בפעילות הורמונלית ולפיכך גם בבריאות.

 

מחלות


תזונה לקויה עלולה להוביל למחלות שונות ולהזיק לבריאותו של הילד גם בבגרותו.
עודף משקל מוביל ללחץ דם ולכולסטרול גבוה וכתוצאה מכך למחלות לב קשות.

הפרעות אכילה מנגד עלולות להוביל לאנורקסיה ובולימיה נרבוזה וכן לחוסר סידן שגורם למחלות פרקים.

תחלואות נוספות עלולות להימצא כבעיות אורטופדיות, אנמיה, נחירות עם דום נשימתי, אבנים בכיס מרה, סוכרת שאינה תלויה באינסולין, סרטן השד, המעי הגס הכליות והוושט.‏

תזונה לקויה גורמת להשמנה.
כתוצאה ממנה עלול הלוקה בה לסבול מנידוי חברתי ואי השגת קשרים חברתיים בתעסוקה ובאקדמיה.
הנידוי החברתי עשוי להשפיע גם על הפן הפסיכולוגי. הדבר יכול להתבטא בדימוי עצמי נמוך, הערכה עצמית דלה, עצבנות יתר, חוסר סבלנות, אי השתתפות בפעילות חברתית וכוח רצון חלש.‏
תזונה לקויה בייחוד בגיל הנעורים פוגעת בהתפתחותו הגופנית והקוגניטיבית של המתבגר. בנוסף, הדבר גורם להתבגרות מינית מוקדמת.
גם לימודיו של הילד נפגעים קשה עקב תזונה לקויה, פגיעה ביכולות הלמידה, פגיעה בפתרון בעיות, פגיעה בזיכרון, תוצאות נמוכות במבחני הישגים, פגיעה באינטליגנציה, עייפות וקשיים בריכוז.‏

סוגי טיפולים


ניתן למנוע או לשפר את הטיפול במחלות נפוצות רבות כמו גם בתסמינים שלהן, באמצעות תזונה טובה יותר.

כדאי להתחיל מגיל צעיר על מנת להקנות לילד אורח חיים בריא שישמש אותו גם בבגרותו.
פיתוח הרגלים שכאלה יעלה את רמת הוויטמינים בגוף וימנע תחלואות רבות. בנוסף העלאת צריכת הסידן תועיל בהתפתחותו של הילד. הקטנת כמויות המזון וצריכה מופחתת של קלוריות ושומנים וכן הקניית הרגלים לאכילת ירקות באופן יציב יביא לשינוי מהותי בהרגלי אכילה ולא לשינוי זמני.‏

יש לשלב פעילות גופנית יחד עם הקניית אורח חיים בריא:
הפחתת זמן צפייה במחשב ובטלוויזיה והגברת פעילות גופנית, וסיוע לילד בהקניית הרגלי האכילה.‏
יש להתחיל טיפול חברתי בבית הספר, עבודה בקבוצות נמצאה יעילה יותר מעבודה פרטנית. בנוסף, שיתוף של המשפחה עתיד לסייע רבות להצלחתו של הילד. פתיחת מרכזים לטיפול בהשמנה על מנת להעלות למודעות את הנושא, מרכזים שיכללו צוות טיפולי של פסיכולוגיים, דיאטנים, עובדים סוציאליים ורופאים.‏ כיום לא ניתן לסייע בהשמנה על ידי אמצעים תרופתיים.
במקרים קיצוניים כדאי לשקול אופציה של טיפול תרופתי או ניתוחי במקרים שבהם נשקפת סכנה לחייו של הילד.

אורח חיים בריא ותזונה בריאה

תזונה בריאה תעניק לך חיים בריאים ומאוזנים, תאפשר ירידה במשקל ושמירה על משקל גוף תקין וחטוב לאורך זמן. וכן, תשפר את תחושת החיות, האנרגטיות והריכוז. שמירה על התזמון ומניעת רעב פיזי תקל עליך לבחור את המזון הנכון ובכמות הנכונה עבור גופך.

מהו מזון בריא?

מזון בריא הוא מזון טרי, טבעי ולא מעובד שעדיף לגופני על פני מזון עתיר בסוכרים, לחם לבן, או מזון מטוגן או מתועש המכיל שומן צמחי, מוקשה או מוקשה חלקית, מלח ונתרן, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח וצבעי מאכל.

קידום אתרים אורגני לאוס בניית אתרים

השאר/י פרטים ואחזור אליך בהקדם

מוזמנים להתקשר 0526645548